More

  Британците објавија нова воена мапа

  spot_img

  Британското Министерство за одбрана објави нова мапа на воени настани во Украина.

  Нема видливи промени во однос на последните денови. Најголемите битки сè уште се водат на исток во регионот на Донбас, а Украинците се уште се обидуваат што е можно поблиску до градот Керсон на југ. Тоа е најголемиот град што Русите го окупирале досега во војната.

  Русија претрпе огромна загуба на борбени сили од почетокот на инвазијата на Украина пред повеќе од девет недели, соопшти британското воено разузнавање.

  Москва првично распореди повеќе од 120 тактички баталјонски групи, или околу 65 отсто од вкупните копнени сили, соопшти разузнавачката единица на Министерството за одбрана во својот најнов билтен.

  Лондон рече дека е веројатно дека повеќе од една четвртина од тие руски единици сега се неспособни за борба. Некои елитни сили, вклучително и падобранци, доживеаја некои од највисоките стапки на откажување, според Индекс. „На Русија веројатно ќе и требаат години да ги обнови тие сили“, се вели во билтенот објавен на Твитер.

  Британската влада со недели објавува дневни разузнавачки проценки за војната. Москва го обвинува Лондон за насочена кампања за дезинформација.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img