More

  Британскиот бизнисмен, нафтен тајкун, Дејвид Томас Блајт ја убил сопругата, чешката пејачка, ТВ водителка и комичарка Викторија Вера Блајт додека нивните три мали деца биле дома

  spot_img

  Британскиот бизнисмен, нафтен тајкун, Дејвид Томас Блајт (53) ја убил сопругата, чешката пејачка, ТВ водителка и комичарка Викторија Вера Блајт (40) во нивната вила во Анкара, Турција, додека нивните три мали деца биле дома.

  Тој прво ја застрелал својата сопруга пред да се самоубие на 11 јуни, според турскиот весник „Хуриет“.

  Се верува дека тие се расправале поради пораките што ги нашол во телефонот на Викторија.

  Сестрата на Викторија, Александра, објави на Инстаграм:

  – Со длабока тага и болка морам да соопштам дека мојата сакана и убава сестра, сонцето на нашите животи кое ни донесе толку многу радост, со својата смеа, позитивен дух и енергија, нè остави засекогаш. Ве молам, сите ве молам, ве молам, дајте ни време за доброто на децата. Моето семејство поминува низ многу тежок период бидејќи ги загубија двајцата родители. Неодамна го погребавме татко ни, а сега и сестрата и деверот и ни треба време да се опоравиме, но пред сè, треба да бидеме тука за децата. Навистина ги цениме вашите прекрасни пораки, но во овие тешки моменти ни треба време да здивнеме – рекла таа.

  Нивните три деца, сè уште малолетни, ги чуваат роднини кои отпатувале во Турција.

   

  Во изјавата објавена од адвокатот на семејството на Викторија се вели:

  – Во текот на ова тешко време би сакале да побараме приватност на семејството. Загубата на најблиските е крајно болна, а на целото семејство му треба време да ја обработи оваа несреќа и да ги дознае сите потребни работи поврзани со овие моменти.

  По потекло од Јужна Африка, 40-годишната Викторија се преселила во Чешка со своето семејство кога имала 14 години.

  Викторија најпрво се прославила со нејзиниот деби албум „Killing Me Softly“ од 2006 година, на кој се наоѓа обработка на „Hotel California“ на „Иглс“.

  Но, нејзината музичка кариера била прекината само три години подоцна кога забременила со своето прво дете, Блајт, родено во Единбург.

   

  Викторија „мислела дека фатила холивудска ѕвезда“ кога првпат го запознала Блајт во бар во центарот на Прага, изјавил близок пријател.

  Двојката продолжила да живее таму по нивната венчавка во 2014 година.

  Таа подоцна го водела „Утринското шоу“ на чешкото радио Европа 2, заедно со Леош Марез, пред да се пресели во Турција каде нејзиниот сопруг Блајт започнал бизнис.

  Викторија силно се вклучила во локалната заедница откако се преселила во Турција во 2019 година.

  Таа го основала „Дазспор“, компанија за спортски настани одговорна за полумаратони наречени Рункара и други трки.

  Таа, исто така, основала други организации фокусирани на уметноста и социјалната солидарност, заедно со работата за подобрување на односите меѓу Чешка и Турција.

  Се наведува дека посмртните останки на Блајт му биле вратени на неговото семејство во Шкотска.

  Во меѓувреме, телото на Викторија останува во Турција. Полицијата сè уште го истражува трагичниот инцидент, пишува „Дејли мејл“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img