More

  Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

  - Advertisement -

  Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни санкции, а поради чие заминување од хрватското пристаниште е покрената кривична истрага против осум лица.

  -„Господинот Усманов не е сопственик на јахтата Ирина В.У и на ниту еден начин не е поврзан со нејзиното исчезнување од хрватската марина“, наведуваат во барањето за корекција.

  Тие додаваат дека бројни медиуми кои претходно известуваа за исчезнувањето на јахтата, оттогаш објавија корекции или извинување за погрешно известување на оваа тема.

  Во кривичната истрага за пловењето на санкционираната руска јахта „Ирина ВУ“ опфатени се вкупно осум лица, а четворица се формално уапсени, неофицијално беше соопштено во петокот попладне, додека се уште се претресуваат просториите на осомничените и собирањето на други докази. во тек.

  Шестмина осомничени се наводно од областа Сплит-Далмација, а двајца од Шибеничко-книнската жупанија, чие обвинителство подоцна ќе го води случајот, со оглед на тоа што јахтата ги напуштила пристаништето на Муртер под санкции.

  Од четворицата уапсени, тројца се членови на екипажот на одземената јахта, додека четвртиот е поранешен капетан на претходната екипа.

  Полицијата претходно извести дека во врска со пловењето на јахтата под санкции во октомври 2022 година, спроведувањето на т.н. доказни дела претрес на дом и други простории што ги користеле осомничените на повеќе локации.

  Луксузната јахта „Ирина ВУ“, која медиумите ја поврзуваа со Усманов, близок пријател на рускиот претседател Владимир Путин, беше под санкции на ЕУ, САД и Велика Британија и и беше забрането да плови.

  Таа била закотвена во Бетина на Муртер, а потоа отпловила за Дубровник, од каде што во октомври испловила за Турција, откако претходно ја завршила полициската и граничната контрола, како и контролата од Капетанијата на пристаништата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img