More

  Блинкен ненајавен во Киев: Слободна Украина е најсилниот отпор кон Путин

  spot_img

  Слободна, напредна Украина е најсилниот отпор на рускиот претседател Владимир Путин, изјави денеска шефот на американската дипломатија Ентони Блинкен на средбата со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

  Блинкен, кој претходно денеска беше во ненајавена посета на Киев и се сретна со Зеленски во претседателскиот штаб на Банкова во Киев, на социјалната мрежа Х напиша дека повторно дошол за да покаже „непоколеблива поддршка за Украина додека ја брани нејзината слобода од руската агресија.

  Зеленски му рекол на американскиот дипломат дека тоа е тежок период за украинските војници, особено на истокот на земјата, и му се заблагодарил на Блинкен за клучниот пакет воена помош што Конгресот го донесе минатиот месец, пишува Би-би-си.

  Тој додаде дека од клучно значење е оружјето да се достави што е можно побрзо. Тој зборуваше и за нерешените потреби на Украина, оценувајќи дека противвоздушната одбрана е „најголемиот дефицит“, што сега е случај во Харков.

  Блинкен рече дека се восхитува на извонредната издржливост на Украина, како и на силното лидерство на Зеленски. Тој призна дека тоа е „предизвикувачки период“, но дека американската помош е „на пат“, што според него ќе направи „клучна разлика“ на бојното поле.

  Блинкен, чија четврта посета на Киев од почетокот на руската инвазија во февруари 2022 година, пристигна во главниот град на Украина со воз од Полска преку ноќ.

  Американски претставник во делегацијата на Блинкен изјави за новинарите дека посетата треба да испрати „силен сигнал за поддршка“ за Украинците кои се во многу тешка ситуација поради интензивирањето на борбите на источниот фронт и проширувањето на руските прекугранични напади врз Харков. .

  Руските медиуми утринава јавија дека товарен воз излетал од шините поради интервенција на „неовластени лица“ во регионот на Волгоград, на југозападот на Русија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img