More

  Били Гулд од „Faith No More“ открива како пијалакот го добил името

  spot_img

  Исто така, баба Љубица, старата дама на етикетата, тоа е некролог, тоа е посвета за неа. Тој збор ми значи, затоа што треба да се живее секој ден. Не можете премногу да размислувате за работите. Некогаш треба да кажеш јебига и да се напиеш, вели Били Гулд.

   345

  Басистот на групата „Faith No More“, Били Гулд во петокот на 15 март одржа „Јебига“ забава на која ја промовираше својата ракија наречена „Јебига“. Американскиот музичар пред да им се обрати на присутните даде интервју за српски Телеграф.

  Били Гулд откри како Американците реагираат на ракијата и како неговиот бренд го добил името „YEBIGA“.

  фото: Инстаграм

  Сакам да ве прашам, како реагираат Американците на ракија?

  – Некои се исплашени затоа што таа е поинаква. Мислам, тоа е друга категорија, тоа е друга атмосфера, тоа е поинаков вкус со кој се запознаени. Но, многу од нив ја сакаат. Како во Њу Орлеанс, Тексас, каде што нема многу луѓе од Балканот. Ја сакаат многу и тоа е многу кул.

  Која ракија најмногу ја сакате?

  Сакам многу различни ракии. Ја пробав кајсијата, која е неверојатно вкусна. Сакам лоза, особено оние од Црна Гора. Но, сливата е крал за мене. Сливата што ја пробав кај другар, сливата на дедо му, реков: „Тоа е мојот пијалок“.

   

   

  Зошто ја нарековте вашата ракија „ЈЕБИГА“?

  Постојат неколку причини. Кога пиев ракија со сите, сите цело време пцуеја. Јебига некој постојано кажуваше. Исто така, кога решив да донесам ракија во Америка, малку се исплашив, бидејќи тоа е голема одговорност. Не знаев што правам, никогаш порано не се занимавав со овој бизнис, јас сум само музичар и бев како „јебига“. Исто така, баба Љубица, старата дама на етикетата, тоа е некролог, тоа е посвета за неа. Тој збор ми значи, затоа што треба да се живее секој ден. Не можете премногу да размислувате за работите. Некогаш треба да кажеш јебига и да се напиеш.

  Како реагираат Србите на вашата ракија?

  Кога ја пробуваат? Уште не знам. Денеска е прв пат.

  Што е со „Faith No More“? Дали ќе се врати во Србија или не?

  Не знам.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img