More

  Бил Клинтон позитивен на Ковид

  spot_img

  Поранешниот американски претседател Бил Клинтон во средата објави дека тестирал позитивно на Ковид и дека боледува од „благи симптоми“.

  -„Имам благи симптоми, но генерално сум добро и сум дома“, напиша на Твитер 76-годишниот демократ, кој служеше во Белата куќа од 1993 до 2001 година.

  -„Среќен сум што бев вакциниран и што примив засилувач“, додаде тој и ги повика „сите да го прават истото, особено кога се наближува зимата“.

  42-от американски претседател беше хоспитализиран во октомври 2021 година поради инфекција на уринарниот тракт што се прошири во крвотокот, предизвикувајќи сепса.

  Бил Клинтон имаше многу здравствени проблеми во минатото. Поточно, тој мораше да биде хоспитализиран во 2004 година, кога му беше извршена четворна коронарна бајпас за деблокирање на четири блокирани артерии, и во 2010 година, кога му беше извршена ангиопластика.

  По напуштањето на Белата куќа, тој се вклучи во многу хуманитарни и дипломатски активности.

  Тој го обиколи светот и за да учествува на великодушно платени конференции и за да ги посети регионите погодени од катастрофа или да собере средства за борба против СИДА-та.

  Постепено забави со своите активности. Тој останува вклучен во својата фондација и ја поддржа неуспешната кампања на неговата сопруга против Доналд Трамп во 2016 година, но патува помалку.

  Тој живее со Хилари Клинтон во Чапаква, Њујорк.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img