More

  Бил Гејтс вели дека теориите на заговор стануваат сѐ полуди

  spot_img

  Во текот на последната деценија, теориите на заговор се шират со неверојатна брзина благодарение на интернетот и стануваат полуди како што одминува времето. За ова неодамна проговори поранешниот директор на Мајкрософт, Бил Гејтс.

  Тој се осврна на некои од теориите на заговор што му се појавуваат претходно (а ги има многу), но во неодамнешната епизода од подкастот „Остатото е политика“, тој ја спомена онаа со која луѓето најмногу доаѓаат кај него.

  Гејтс рече дека „речиси мора да се смеете“ на тоа колку често му приоѓаат луѓе кои го обвинуваат за микрочипирање.

  Како што додаде, тоа значи дека некој му приоѓа на улица, што веќе неколку пати се случило, а потоа вели дека ги чипирал за да ги следи.

  Теоријата се заснова на фактот дека неговата добротворна фондација „Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс“ ги финансирала вакцините, а според теоријата на заговор, токму овие вакцини содржат микрочипови за следење.

  „Речиси мора да се смеете секогаш. Знаете, им велам: „Госпоѓо, зошто би сакал да знам каде сте? Дали навистина мислите дека го трошам времето на вас“, рече Гејтс.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img