More

  Бенјамин Нетанјаху го распушта воениот кабинет

  spot_img

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го распушти воениот кабинет, јавуваат странските медиуми. Сега се очекува Нетанјаху да се консултира со мала група министри за понатамошниот тек на војната во Газа.

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го распушти својот воен кабинет, изјави израелски функционер за Си-Ен-Ен.

  Според странските медиуми, тоа е очекувана одлука откако поранешниот генерал Бени Ганц го напушти кабинетот.

  Нетанјаху сега се вели дека консултира мала група министри за војната во Газа, вклучително и министерот за одбрана Јоав Галант и министерот за стратешки прашања Рон Дермер, кои исто така беа членови на воениот кабинет. Кабинетот беше формиран пет дена по почетокот на војната во Газа, кога Ганц ѝ се придружи на владата на национално единство на Нетанјаху и ги вклучи генералите Гади Ајзенкот и Арјех Дери како набљудувачи.

  „Нетанјаху не спречува да напредуваме до вистинска победа во Газа“, рече Ганц во телевизиско обраќање, објаснувајќи ја „болната“ одлука да го напушти кабинетот.

  Тој го обвини Нетанјаху дека ја става својата лична политичка позиција пред повоената стратегија за Појасот Газа, пишува Си-Ен-Ен. Според него, поради личната позиција на премиерот, „клучните стратешки одлуки се носат со двоумење и задоцнување“, рече лидерот на опозицијата Ганц и го повика Нетанјаху да објави датум за нови избори.

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се противи на секојдневните локални „тактички суспензии“ на воените активности што израелските сили ги најавија во неделата во Газа, објавија израелските медиуми.

  Војската соопшти дека ќе ги продолжи операциите во Рафах, на крајниот југ на разурнатата палестинска енклава, и покрај плановите.

  Израелската армија во неделата објави дека „локалното, тактичко суспендирање на воените активности за хуманитарни цели ќе продолжи до понатамошно известување секој ден од 08:00 до 19:00 часот по должината на рутата што води од раскрсницата Керем Шалом до Салах ал- Дин пат и понатаму на север“.

  Кога премиерот слушнал за плановите, јасно ставил до знаење дека не се согласува со нив, според неименуваниот функционер. „Имаме земја со армија, а не армија со земја“, изјави претседателот на екстремно десничарската влада, пренесуваат израелските медиуми.

  Уште покритичен кон армијата бил министерот за национална безбедност Итамар Бен-Гвир, кој рекол дека тој што донел таква одлука треба да биде отпуштен, пишува британскиот весник Гардијан.

  Владата потоа доби гаранции од војската дека гореспоменатите планови нема да влијаат на нивните активности, бидејќи операциите во Рафах продолжуваат како и досега.

  Армијата објасни дека одлучиле за дневна суспензија на воените активности по разговорите со Обединетите нации и други организации како дел од напорите за „зголемување на обемот на хуманитарна помош што влегува во Газа“.

  Неделата, и покрај продолжувањето на нападите врз Газа, помина релативно мирно, пренесува француската новинска агенција АФП. Израелските сили убиле најмалку девет Палестинци при гранатирање на центарот на Газа, а денеска излегоа нови извештаи за смртоносни напади од енклавата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img