More

  Бајден се подготвува да возврати по нападот на американските војници, ова се три можни сценарија

  spot_img

  Претседателот Џо Бајден вети дека ќе одговори на нападот со беспилотно летало во кој загинаа тројца американски војници.

  Предупредувањето на Бајден „не е закана од толпата“, рече Ендрју Борен, извршен директор на Flashpoint. „Целта е да се нарушат и деградираат“ способностите на Иран и неговите сојузнички групи.

  Одмаздата ќе биде посеопфатна од еднократните напади што САД досега ги извршија врз цели поврзани со Иран, бидејќи „тоа што беше направено не функционираше“, додаде тој. „Целите мора да се променат бидејќи ова ниво на насилство и нарушување на глобалната трговија и нападите врз трговските бродови и цивилите мора да престанат“, рече тој.

  Цел на објектите на ИРГЦ во Ирак и Сирија
  Има многу бази, складишта за оружје и складишта за обука низ Ирак и Сирија, кои им припаѓаат на милитантите поддржани од Техеран кои го обучуваат, опремуваат и финансираат иранскиот корпус на револуционерната гарда (ИРГЦ), пишува Newsweek.

  Досега, ракетните напади врз тие бази не успеаја да ги одвратат милитантите, кои извршија повеќе од 170 напади врз американските бази во регионот од почетокот на војната во Газа.

  Американските власти рекоа дека опциите вклучуваат напад на иранските сили во Сирија или Ирак или ирански поморски средства во Персискиот Залив, објави Политико.

  Сајбер напади
  Одмаздата на САД може да има сајбер компонента, рече Борен.

  Меѓу поблагите мерки што САД би можеле да ги разгледаат се поинтензивните финансиски санкции насочени кон членовите на иранскиот режим и нивните семејства, но може да вклучуваат и сајбер напади. „Не треба да лансирате боева глава во Иран за да ги нарушите воените капацитети на Иран“, рече тој.

  Директен удар врз Иран
  Одмаздничките напади против Хутите во Јемен и распоредувањето на американските поморски сили на заканувачки позиции досега не успеаја да го одвратат насилството поддржано од Техеран, што поттикна повици во некои области за подиректна одмазда против самиот Иран.

  „Единственото нешто што иранскиот режим го разбира е силата. Сè додека не ја платат цената со својата инфраструктура и нивните сили, нападите врз американските војници ќе продолжат“, рече сенаторот Линдзи Греам во објавата на X. Весли Кларк, пензиониран американски генерал и поранешен командант на НАТО, рече „искористете ги своите способности и удрете силно врз Иран“.

  Борен рече дека штрајкот во Јордан „отвори низа активности кои веројатно досега не биле прифатливи за американската јавност“.

  „Напаѓањето цели што ефективно ќе ја деградираат и негираат способноста на Иран да обезбеди дополнителни ресурси за терористичките групи кои вршат вакви напади може да бараат операции со влијание во Иран, што носи ризик од војна меѓу Иран и САД“, рече тој.

  Но, и Вашингтон и Техеран инсистираат дека не сакаат да војуваат, а Техеран би можел да одговори со обидот да го затвори Ормускиот теснец, низ кој тече 20 отсто од светската нафта и гас, нанесувајќи и удар на светската економија.

  „Ограничените напади врз цели во Иран ќе доведат до пропорционална иранска одмазда. Така, нападите врз објектите на иранската гарда или воздушните и поморските бази би доведоа до одмазднички напади врз американските бази во Ирак и Сирија“, рече придружниот директор на ЕМН, Метју Хох.

  „Одговорот на Иран на атентатот на генералот Касем Сулејмани од страна на САД во јануари 2020 година е добар пример.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img