More

  Бајден револтиран од смртта на хуманитарните работници: „Истрагата мора да биде брза“

  spot_img

  Бајден револтиран од смртта на хуманитарните работници: „Истрагата мора да биде брза“ Американскиот претседател Џо Бајден го изрази својот бес поради смртта на седумте хуманитарни работници во Газа во вторникот во специјално соопштение за печатот. Тој ја нарече нивната смрт трагедија, а Израел повика на брза истрага. Израелската армија нападот го нарече сериозна грешка. Како што потврди началникот на Генералштабот на израелската армија, инцидентот е резултат на погрешна идентификација и се извини за ненамерната штета.

  Во вторникот се појавија вести дека седум хуманитарни работници на организацијата Светска централна кујна биле убиени во Газа, вклучително и една Американка со двојно канадско државјанство. Американскиот претседател Џо Бајден ја изрази својата огорченост поради ова.

  „Истрагата мора да биде брза, мора да обезбеди одговорност и нејзините резултати мора да бидат јавни“, рече Бајден, откако Израел побара темелна истрага за тоа зошто воздушните напади ги погодија возилата на хуманитарните работници.

  Бајден го критикуваше Израел дека не прави доволно за да ги заштити хуманитарните работници кои се обидуваат да достават помош до жителите на Газа. „Вакви инциденти едноставно не смеат да се случуваат. Израел, исто така, не направи доволно за да ги заштити цивилите. „САД постојано го предупредуваат Израел да ги одвои своите воени операции против Хамас од хуманитарните операции за да се избегнат цивилни жртви“, рече Бајден.

  Тој вети дека САД ќе продолжат да доставуваат хуманитарна помош за Палестинците во Газа, а тој самиот ќе изврши притисок врз Израел да помогне. „Покрај тоа, ние притискаме за итен прекин на огнот како дел од договорот за ослободување на заложниците, на кој моментално работи мојот тим во Каиро“, рече Бајден.

  Израел го обвини Хезболах за експлозијата во Либан во која беа повредени членови на мисијата на ОН
  Шиитската вооружена група Хезболах е одговорна за експлозијата, во која тројца набљудувачи на мировната мисија на Обединетите нации (УНИФИЛ) и еден преведувач беа ранети во саботата во јужен Либан, соопшти денеска израелската армија, додавајќи дека не извршила напад. во таа област.

  Во саботата, набљудувачи од Австралија, Чиле и Норвешка и либански преведувач патролираа по сината линија, која беше воспоставена од ОН и го дели јужен Либан од Израел. При патролирање, според Унифил, во близина на групата експлодирал проектил од непознат извор.

  Либанската државна агенција за печатење ННА набргу по инцидентот објави дека активни израелски беспилотни летала биле во областа каде што биле ранети набљудувачите на Унифил. Израел ги негираше наводите на агенцијата. Во меѓувреме, либански функционер потврди дека четворицата се повредени од мина. Истовремено, тој појасни дека во околината биле поставени три мини, од кои едната експлодирала и додаде дека се уште не се знае кој ги активирал.

  „Денес разговарав со мојот пријател, основачот на World Central Kitchen, Хозе Андрес, и изразив длабоко сочувство за смртта на храбрите хуманитарни работници и ја изразив мојата континуирана поддршка за херојските напори на тој и неговиот тим да достави храна до гладни низ светот. Господ да ги благослови убиените хуманитарни работници и да им даде утеха на нивните роднини“, додаде Бајден.

  Претставникот за надворешна политика на ЕУ Жозеп Борел и комесарот за управување со кризи Јанез Ленарчич исто така повикаа на истрага за нападите врз Израел. Израелските региони бараат и спроведување на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара прекин на огнот и мерките наложени од Меѓународниот суд на правдата.

  Во израелски напад во Газа во понеделникот, седум хуманитарни работници на организацијата Светска централна кујна беа убиени додека доставуваа храна, што следствено привремено ги прекина активностите во енклавата. Меѓу убиените има државјани на Австралија, Полска, Обединетото Кралство, двоен државјанин на САД и Канада и еден Палестинец.

  По нападот, бродот Џенифер, кој достави нова помош, отплови назад кон Кипар заедно со пловилата за придружба. Колективно, тие успеале да достават само околу 100 од 400 тони храна што ја транспортирале до копното.

  Пристаништето Ларнака на Кипар е почетна точка за бродовите кои треба да доставуваат хуманитарна помош за жителите на Појасот Газа кои се изложени на ризик од глад преку новоформираниот поморски коридор. Откако првиот брод успешно ја отфрли помошта на 15 март, бродот Open Arms во Ледра Динамик, Џенифер, пристигна во понеделникот во близина на брегот на енклавата.

  На покривот имало околу 250 тони храна, заедно со другите пловни објекти, па превезувале околу 400 тони храна, од кои, според извештаите на странските агенции, успеале да истоварат само 100 тони.

  Израелската армија нападот го нарече сериозна грешка
  Израелската армија нападот го нарече сериозна грешка. Началникот на Генералштабот на израелската армија Херзи Халеви додаде дека тоа не требало да се случи, а нападот, според него, бил резултат на „погрешна идентификација“ на полноќ. Воедно, тој се извини за ненамерната штета, ки сo веќе предизвикан од член на хуманитарна организација.

  Израелскиот претседател Џицак Херког и се извини на организацијата Светска централна кујна за нападот во кој загинаа седум хуманитарни работници. Како што соопшти во вторник, разговарал со првиот човек на организацијата Хозе Андрес и изразил длабока тага и искрено извинување за трагичната загуба на животи.

  Пред тоа, премиерот Бенјамин Нетанјаху призна дека имало седум хуманитарни работници убиени во израелски воздушен напад. Тој тогаш изјави дека се работи за трагичен инцидент и ненамерен напад, кој ќе се истражува. „Тоа се случува во војската… ќе направиме се за да спречиме тоа да се повтори“, додаде тој.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img