More

  Бајден ја ограничи употребата на американското оружје на руска територија

  spot_img

  Американското оружје не треба да се користи за удар на Москва или на Кремљ, посочи американскиот претседател Џо Бајден. САД претходно и дозволија на Украина да го користи американското оружје за уништување цели на руска територија.

  Американскиот лидер ова го изјави во интервју за ABC за време на церемонијата во Франција посветена на 80-годишнината од истоварувањето на сојузниците во Нормандија.

  Бајден беше прашан дали оружјето од американско производство веќе било користено во Русија откако тој го потпиша одобрението за нивна употреба. Тој не даде директен одговор, но истакна дека не треба да има удари врз главниот град на Русија или седиштето на руската влада.

  – Дозволено е да се користи оружјето во близина на границата, кога се користи од другата страна на граница за напад на одредени цели во Украина. Не дозволуваме удари на 200 милји (322 километри) длабоко во Русија и не дозволуваме удари на Москва и на Кремљ – рече Бајден.

  Шефот на Белата куќа ги коментираше и зборовите на претседателот на Русија, Владимир Путин, дека испораката на оружје за Украина со дозвола за напад на руска територија е „директно учество во војна“.

  – Го познавам повеќе од 40 години. Ме мачи веќе 40 години. Тој не е пристоен човек. Тој е диктатор и мора да се бори да ја сочува својата земја во целост, додека се одвива оваа инвазија. Не зборуваме за тоа да им дадеме оружје за да удрат на Москва и да удрат на Кремљ, туку да удрат веднаш преку границата, од каде што стигнуваат напади од конвенционалното оружје што Русите го користат за да влезат во Украина и да убиваат Украинци – рече Бајден.

  Американскиот претседател претходно, за време на церемонијата во Нормандија, рече дека Украина сега ги брани слободата и демократијата на ист начин како што правеа сојузничките сили пред 80 години и дека секогаш ќе ја има поддршката од САД и од нивните сојузници.

  Тој изрази уверување дека Украина „никогаш нема да се повлече, што и да се случи“ и ги нагласи огромните загуби на Русија во војната што ја започна.

  – Бројките се неверојатни: 350.000 руски војници се убиени или ранети, речиси милион луѓе ја напуштиле Русија – рече американскиот претседател.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img