25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022
- Advertisement -spot_img

AUTHOR NAME

Lorita

11194 POSTS
0 COMMENTS

Вонредни активности за чистење на плажите Сараиште, Грашница,Канео и кејот

Деновиве се интервенираше на повеќе локации на крајбрежниот појас од Охридското Езеро. Подигнати се поголеми количини тешко разградлив расфрлан комунален отпад, трска и отстранета...

Жените во Буча беа силувани пред очите на нивните деца

Велика Британија, која овој месец претседава со Советот за безбедност на ОН, за утре свика состанок на Советот за безбедност. Главна тема на разговорите...

Две третини од руските војници се веќе во Белорусија

Околу две третини од руските војници, кои беа стационирани околу Киев, веќе го напуштија регионот и се наоѓаат во Белорусија. Ова им го соопшти...

Нема договор за барањата на СОНК

Немаме краткорочно решение со кое сега веднаш ќе се зголемат платите на дејностите што ги застапуваме за 18,4 проценти, истакна претседателот на СОНК Јаким...

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КИРИЛ ПЕЦАКОВ ДЕЛ ОД ФОРУМОТ НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ 2022

Во Женева, во седиштето на Обединетите нации, се одржа  вториот Форумот на градоначалници 2022 година, на кој учествува и градоначалникот Кирил Пецаков. На форумот учествуваат...

Замрзнати се трите стана во „Панорама“

Петар Тимовски, адвокат на поранешниот премиер Никола Груевски побара ама судот не му дозволи да ги презентира двете аудио снимки кои викендот се појавија...

Повлечени се средства за дезинфекција на рацете на „Дизни“

Американските власти открија канцерогени материи во две средства за дезинфекција на рацете на компанијата „Дизни“. Компанијата ги повлече овие производи од пазарот. Агенцијата за храна и...

Франција ќе протера 35 руски дипломати

Германското Министерство за надворешни работи одлучи 40 вработени во руската амбасада да ги прогласи за персона нон грата. Берлин одлучил да прогласи за непожелни „значителен...

Во Еквадор се маскирал како трговец со овошје

Во Еквадор уапсен е Неџет Вокши, еден од најбараните од Интерпол поради меѓународна трговија со дрога, јави дописничката на МИА од Тирана. „Речиси 10.000 километри...

Русија е закана за Источна Европа и регионот на Црното Море

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски побара денеска од романските пратеници да го зајакнат притисокот со санкциите врз Русија, предупредувајќи дека таа претставува закана за...

Latest news

- Advertisement -spot_img