More

  Аргентинците се кренаа против реформите на претседателот Милеј

  spot_img

  Безбедносните сили употребија солзавец и водени топови во средата во Буенос Аирес за да ги растераат демонстрантите кои протестираа против економските реформи на аргентинскиот претседател Хавиер Милеј.

  Екипа на „CNN en Español“ на теренот беше сведок на полицијата како употреби водени топови и солзавец за да ја растера толпата, додека демонстрантите беа видени како фрлаат предмети назад кон полицијата.

  Автомобил на ТВ станицата е превртен и запален пред да биде изгаснат од пожарникарите.

  Засега нема официјални извештаи за повредени, но новинарите на „CNNEE“ беа сведоци на болничари кои им помагаа на повредените.

  Демонстранти од различни општествени групи и синдикати се собраа таму за да го изразат своето противење на предложените реформи.

  Предлог-законот – кој веќе е одобрен во Домот на пратениците – вклучува прогласување на „јавна вонредна состојба во административни, економски, финансиски и енергетски прашања во период од една година“, со што ќе се делегираат законодавни овластувања во тие области на извршната власт. Филијала без да мора да помине низ Конгресот.

  Аргентинскиот Сенат тесно го одобри контроверзниот пакет економски реформи на претседателот Хавиер Милеј, а гласањето се одржа додека демонстрантите и полицијата се судрија пред зградата на Конгресот.

   

   

  Демонстрантите во Буенос Аирес, кои веруваат дека мерките ќе им наштетат на милиони Аргентинци, фрлаа молотови коктели и остриги, запалија автомобили, а полицијата одговори со водени топови за да ги растера.

  Неколку луѓе беа пријавени повредени, а локалните медиуми ги опишаа сцените како „бојно поле“.

  Пакетот реформи за заживување на болната економија, предложен од десничарскиот претседател Хавиер Милеј, вклучува прогласување економска вонредна состојба, намалување на пензиите и ограничување на работничките права.

  Милеј, економист кој беше избран за претседател во услови на длабока економска криза, сè уште се бори да го задржи падот на земјата.

  Годишната инфлација моментално е близу 300 проценти, а повеќе од половина од Аргентинците сега живеат во сиромаштија.

   

  На мерките се спротивставуваат левичарските политички партии, синдикатите и општествените организации.

  Гласањето во Сенатот првично беше изедначено 36-36, но предлогот сепак помина, бидејќи спикерот Викторија Виљаруел на крајот го прекина.

  – Поради оние луѓе кои страдаат, чекаат и не сакаат да ги видат нивните деца како ја напуштаат земјата, гласам за предлогот – рече Виљаруел, кој е и потпретседател на Аргентина.

  Предлог-законот има 328 членови, кои ќе бидат детално анализирани пред документот да биде целосно одобрен во четврток, 13 јуни.

  Потоа ќе се врати во Долниот дом на Конгресот за конечно одобрување.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img