More

  Американски беспилотни летала над Црното Море, Русија: Тоа е провокација, одговорен ќе биде Западот

  spot_img

  Рускиот министер за одбрана Андреј Белоусов му нареди на Генералштабот на војската да излезе со предлози за тоа како брзо да се справи со „провокациите“ на американските стратешки беспилотни летала кои оперираат над Црното Море, соопшти во петокот Министерството за одбрана.

  Министерството во соопштението рече дека забележало зголемена активност на американските беспилотни летала во областа, кои, како што велат, извидуваат и собираат информации за да го таргетираат западното високопрецизно оружје што Украина го користи за напади врз руски објекти.

  „Ова го покажува зголеменото учество на САД и земјите од НАТО во конфликтот во Украина на страната на режимот во Киев“, соопшти руското Министерство за одбрана.

  „Ваквите летови ја мултиплицираат веројатноста за инциденти во воздушниот простор со руски авиони, што го зголемува ризикот од директен конфликт меѓу алијансата (НАТО) и Руската Федерација.Секоја земја може да лета со беспилотни летала над областите на Црното Море означени со меѓународни води, се додека тие влегуваат над територијалните води на земјата што дала дозвола.

  Беспилотните летала на НАТО кои летаат на таков начин не го прекршуваат меѓународното право и не навлегуваат во рускиот воздушен простор.

  Сепак, Русија тврди дека „таквите летови во голема мера ја зголемуваат веројатноста за инциденти во воздушниот простор со авиони на руските воздушни сили, што го зголемува ризикот од директен конфликт меѓу алијансата и Руската Федерација“, додавајќи дека „земјите на НАТО ќе бидат одговорни за ова. “

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img