More

  Американската влада соопшти дека „нема вмешаност на Украина“ во масакрот во предградието на Москва, откако рускиот претседател Владимир Путин ја спомена можната поврзаност на терористите со Украина, бидејќи тие наводно се обиделе да побегнат во таа земја

  spot_img

  Американската влада денеска соопшти дека „нема вмешаност на Украина“ во масакрот во предградието на Москва, откако рускиот претседател Владимир Путин ја спомена можната поврзаност на терористите со Украина, бидејќи тие наводно се обиделе да побегнат во таа земја.

  – Нема докази дека Украина била вмешана во масакрот во кој загинаа 137 лица, а одговорноста за нападот ја презеде џихадистичката група Исламска држава – изјави денеска американската потпретседателка Камала Харис.

  – Исламска држава сноси целосна одговорност за нападот. Немаше вмешаност на Украина – изјави портпарол на Советот за национална безбедност на САД.

  Вашингтон го коментираше вчерашниот говор на рускиот претседател кој го осуди „варварскиот терористички“ чин и додаде дека „четворицата извршители“ на нападот се уапсени „додека се движеле кон Украина“, не споменувајќи ја Исламската држава.

  Исламска држава, против која Русија се бори во Сирија и која е активна и на рускиот Кавказ, веќе изврши напади на руска територија од крајот на 2010 година. Сепак, џихадистичката група никогаш не ја презеде одговорноста за напад од толку големи размери.

  Исламската држава во петокот навечер преку Телеграм објави дека е одговорна за нападот и дека тоа е дел од „војна со земјите кои се борат против исламот“.

  Сепак, ниту Путин, ниту руските безбедносни служби не ја обвинија Исламската држава, туку објавија дека осомничените за нападот имале „контакти на украинската страна“ и дека планирале да побегнат во таа земја.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img