More

  Актерот Вилијам Расел почина на 99-годишна возраст

  spot_img

  Актерот Вилијам Расел почина на 99-годишна возраст.

  Оваа вест е потврдена и за „Гардијан“, а како што било соопштено, актерот починал на 3 јуни.

  Вилијам Расел е роден е на 19 ноември 1924 година како Вилијам Расел Енох и беше успешен британски актер.

  Јавноста најмногу го памети по улогата на Иан Честертон во научно-фантастичната серија „Доктор Ху“ (Doctor Who).

  Расел оваа улога ја повтори во 2022 година, дури 57 години откако неговиот лик последен пат се појави во оваа серија. Привлече големо внимание кај гледачите.

  Расел глумеше и во продукциите „На добар пат“, „Голема шанса“, „Големото бегство“, „Терор“, „Супермен“, „Робин од Шервуд“ и други.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img