More

  „Ако нема плата, нема ни градски превоз!“

  spot_img

  Околу 400 вработени во ЈСП се собраа на протест пред зградата на Град Скопје каде што чекаат да започне вонредната седница на којашто ќе се одлучува дали 11 милиони евра од буџетот ќе завршат како субвенции за претпријатието, односно за покривање на платите на вработените.

  Дел од возачите со свои сопствени возила се пристигнати на протестот пред Град Скопје, но дел се дојдени со автобусите на ЈСП кои се паркирани на паркингот пред скопската Зоолошка градина.

  Како ќе функционира јавниот превоз и како ќе се однесуваат вработените во ЈСП зависи од седницата на градското собрание, во која не се гласаат субвенциите за ЈСП и нашата судбина, вели Миќо Стојановски, претседател на Синдикатот на вработените во ЈСП Скопје.

  – Советниците веќе неколку месеци ја ескивираат и не ја носат одлуката за субвенционирање на буџетот. Ако денеска седницата заврши како што вработените сакаат, тогаш попладне и навечер јавниот превоз ќе функционира нормално. Ако се донесе парцијална одлука, месец за месец, тогаш јавниот превоз нема да се одвива во Скопје – рече Стојановски.

  Инаку, ЈСП стапува во штрајк поради неисплатената декемвриска плата.

  Советничката група на СДСМ не гледа пречка за позитивна реализација на единствената точка од дневниот ред на седницата, ама од ВМРО-ДПМНЕ се децидни дека нема да дадат зелено светло без отчет за тоа каде се трошат овие пари.

  „Досега се дадени рекордни милионски износи за субвенции за ЈСП, а се бележат и рекордни загуби. Притоа ниту ЈСП, ниту Арсовска имаат дадено отчет за тоа како се трошат овие пари. Советничката група на ВМРО ДПМНЕ нема да прифати без отчет, на слепо и овој пат да се доделат субвенции за ЈСП“, велат од опозициската партија.

  Градоначалничката Данела Арсовска стои на ставот дека сега сѐ е во рацете во Советот на Град Скопје, дека од нив зависи егзистенцијата на вработените во претпријатието, но и воопшто функционирањето на главната метропола.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img