More

  Ако јазикот ви изгледа вака, не треба да пиете кафе: Тоа значи дека е лошо за вас

  spot_img

  За многумина, утринската шолја кафе е од суштинско значење за почеток на денот. Но, лекарот предупредил дека изненадувачки симптом на јазикот може да сигнализира дека воопшто не треба да го пиете, пренесува The Mirror.

  д-р. Анис Калаф на својот TikTok откри дека постои едноставна проверка што можете да ја направите дома.

  „Дали знаете дали треба да пиете кафе? Ако сакате да го знаете одговорот, треба да го извадите јазикот. Можете да отидете до огледалото и да направите мал тест за да дознаете. Ако имате многу пукнатини на јазикот со густа жолта обвивка, веројатно не треба да пиете кафе“, вели докторот во видеото.

  д-р. Калаф тврди дека ова често укажува на потенцијална „нерамнотежа во телото“, која пијалоците со кофеин може да го влошат. Иако не навлезе во премногу детали зошто, тој спомна нешто познато како „недостаток на јин“ во кинеската медицина.

  „Ова е недостаток на јин со топлина и влага, што во основа значи недостаток на течност или студ и вишок или доминација на топлина“, додаде докторот, а пренесува Мирор.

  д-р. Лоренс Канингем, општ лекар од Водичот за нега на Велика Британија, објасни дека „недостатокот на јин“ е телесна нерамнотежа каде што се исцрпуваат „хранливите аспекти“, што доведува до немир, проблеми со срцето и други непријатни симптоми.

  Бидејќи кафето е „вродено затоплување“ стимуланс, може да ги влоши овие симптоми, но, вели таа, тоа не е секогаш причина за жолтиот јазик.

  „Според моето искуство, густа жолта грутка на јазикот генерално укажува на нерамнотежа во дигестивниот систем на телото, а не специфична аверзија кон кафето“, рече тој.

  „Ова таложење може да се припише на голем број фактори како што се лошата орална хигиена, дехидрација или присуство на бактерии и габи. Иако самото кафе обично не е директна причина, тоа може да ги влоши условите што доведуваат до акумулација на жолта боја“, додаде тој.

  „Кафето е кисело и може да го промени балансот на pH во устата, што може да придонесе за размножување на бактерии и квасец, што потенцијално доведува до жолта плоча“, објасни д-р Канингам.

  Покрај симптомите на јазикот, постојат и разни други знаци дека пиењето кафе негативно влијае на вашето тело. Вознемирен стомак и рефлукс на киселина се меѓу најчестите бидејќи кафето е познато дека го зголемува производството на стомачна киселина.

  „Исто така, честите главоболки или мигрени понекогаш може да се поврзат со прекумерно внесување кафе, особено ако се консумираат големи количини во текот на денот“, предупреди д-р Канингам.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img