Шпанската фудбалска репрезентација се пласираше во финалето на Европското првенство

Шпанската фудбалска репрезентација се пласираше во финалето на Европското првенство бидејќи во првиот полуфинален натпревар ја победи Франција со резултат 2:1 (2:1).

Пред околу 66.000 гледачи на стадионот на Баерн во Минхен, Франција поведе со голот на Коло Муани во 9. минута, само за избраниците на тренерот Луис де ла Фуенте триумфираа со головите на Ламин Јамал ​​во 21. минута и на Дани Олм во 25-та минута.

16-годишниот Шпанец Јамал стана најмладиот голгетер во историјата на ЕП и на Светските првенства.

Натреварот го доби епитетот „финале пред финалето“, бидејќи се сретнаа репрезентациите кои ги прикажаа најдобрите и најубедливите игри во текот на првенството, двете селекции прикажаа фантастична игра во текот на првото полувреме, а во второто Шпанија мајсторски ја сочува предноста.

Во вториот полуфинален натпревар утре (среда) во Дортмунд се среќаваат Холандија и Англија.

Финалето на ЕП 2024 ќе се одржи на 14 јули на Олимпискиот стадион во Берлин.