More

  619 новозаболени лица со ковид-19, починаа 4 лица

  spot_img

  Министерството за здравство преку соопштение информираше дека се регистрирани 619 новозаболени лица со ковид-19, како последица на вирусот се починати четири лица, додека како оздравени се водат 803 пациенти.

  Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа направени се 1.253 тестови, а регистрирани се нови 619 случаи на ковид-19 во Скопје – 265, Битола – 41, Охрид – 32, Куманово – 31, Велес и Струмица – по 22, Тетово и Кавадарци – по 21, Неготино – 19, Прилеп – 18, Штип – 16, Гостивар и Кочани – по 14, Струга – 12, Кичево и Гевгелија – по 11, Ресен – 7, Свети Николе и Берово – по 6, Радовиш, Делчево и Богданци – по 5, Крива Паланка – 4, Дебар – 3, Кратово и Македонски Брод – по 2, Валандово, Демир Хисар, Македонска Каменица и Пехчево – по 1.

  Од вкупниот број на позитивни (619), регистрирани се 127 реинфекции.

  Регистрирани сe 803 оздравени пациенти од Скопје – 287, Тетово – 62, Прилеп – 59, Велес – 42, Куманово – 40, Гостивар – 38, Битола и Кавадарци – по 37, Охрид и Штип – по 22, Радовиш – 19, Гевгелија – 17, Струмица и Кочани – по 16, Крушево – 14, Кичево – 11, Неготино – 10, Берово и Демир Хисар – по 8, Дебар и Виница – по 6, Струга – 5, Кратово и Македонски Брод – по 4, Ресен и Свети Николе – по 3, Богданци и Дојран – по 2, Крива Паланка, Делчево и Демир Капија – по 1.

  Во текот на изминатите 24 часа нема пријавени починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин се регистрирани 4 починати лица од Охрид (94), Битола (80), Куманово (84) и Штип (72). Две лице се починати во болнички услови и две во домашни услови. Лицата за починати се регистрирани во период од 30.07 – 03.08.2022 година.

  Направени се 1.253 теста преку: ИЈЗ-167, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-61, ЦЈЗ Прилеп-17, ЦЈЗ Тетово-25, ЦЈЗ Куманово-37, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-18, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–129, Жан Митрев (Филип Втори)-10, Авицена-13, Биотек-39, Систина-43, лабораторија Лаор-2, Синлаб-5, Ремедика-1, Плодност-3, Генеа-3, Никоб Лаб-68, ВФВ Медикал-2, Ели Медика Плус-1, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб-1, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 515.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.134.298 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 334.562, бројот на оздравени пациенти е 321.243, на починати е 9.414, а бројот на активни случаи изнесува 3.905.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img