More

  5 корисни својства на магдоносот и како да уживате во него за најдобри ефекти

  spot_img

  Магдоносот не само што го подобрува вкусот на храната, туку по својата хранлива вредност спаѓа во самиот врв на храната. Исклучително е корисен, особено кога е суров. Проверете ги неговите лековити ефекти.

  Магдоносот се користи илјадници години во традиционалната човечка медицина за ублажување на многу здравствени проблеми. Многу луѓе го користат за детоксикација на телото и прочистување на крвта, а се смета и за одличен природен диуретик.

  Редовното уживање би требало да го подобри варењето, метаболизмот и апетитот, а се претпоставува дека е афродизијак. Магдоносот се смета за безбедна храна, но многу извори наведуваат и несакани ефекти (на црниот дроб и бубрезите), кои наводно се појавуваат поради прекумерното консумирање. Токму затоа магдоносот е подобро да се ужива како состојка која го збогатува вкусот на храната.

  Моќен антиоксиданс кој ги инхибира штетните слободни радикали
  Поради богатата содржина на витамини и минерали, магдоносот се смета за исклучително моќен антиоксиданс. Антиоксидансите се тие кои ги уништуваат штетните слободни радикали во организмот, кои меѓу другото предизвикуваат и рак. Се вели дека магдоносот е богат извор на витамини Ц, А и К. Може да се пофали со висока содржина на витамин Е, тиамин, рибофлавин, витамин Б3 (ниацин), фолна киселина, калиум, железо, бакар, цинк и неколку други минерали. .

  Го подобрува здравјето на усната шуплина и го чисти телото
  Заради неговите антибактериски својства, се вели дека магдоносот помага во подобрување на лошиот здив и севкупно подобро орално здравје. Исто така, се претпоставува дека ги уништува бактериите присутни во устата и на кожата, што е причина што би требало да помогне при проблеми со кожата. Поради неговите антигабични својства, се вели дека ги отстранува и габите, стапалата на спортистите и рингвормите.

  Чистата кри во ги измива штетните соништа од телото
  Се вели дека магдоносот е одлично средство за чистење за сите намени. Така, би требало да ги елиминира токсичните соништа од ткивата, да го исчисти уринарниот тракт, да го стимулира лачењето на вода и урична киселина. Треба да делува позитивно и на цревата и да го стимулира лачењето на дигестивните сокови. Во човечката медицина одамна е познато како растение кое помага при анемија.

  Корисно за бубрезите
  Се вели дека магдоносот има многу придобивки за бубрезите. Некои истражувања покажуваат дека помага да се намали ризикот од камења во бубрезите. Во принцип, тој се смета за диуретик и треба лесно да ги исфрли штетните соништа од телото.

  Корисно за кардиоваскуларниот систем
  Магдоносот долго време се користел во минатото за ублажување на хипертензија и проблеми поврзани со срцеви заболувања. Така, би требало да помогне во регулирањето на крвниот притисок, холестеролот и да го подобри протокот на крв.

  Статијата е информативна. Во случај на здравствени проблеми, мора да се консултирате со соодветен специјалист.

  ИЗВОР: https://www.medicinenet.com/ и https://www.healthline.com/

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img