16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Тот: Не ми недостасува Шумахер, заедно гледаме трки

НАЈЧИТАНО

Вили Вебер, човекот кој се грижеше за кариерата на Михаел Шумахер, тврди дека семејството на легендарниот возач го одбило по несреќата на Михаел на скијање, како и дека го обвини дека лаже за здравствената состојба на седумкратниот светски шампион во Формула 1. На ова Жан Тот реагираше поранешниот шеф на Ферари.

Тој е поранешен голем пријател на Шумахер, а во интервју за германскиот RTL Тот ја опиша нивната врска.

„Михаел не ми недостига. Го гледам цело време. Вистина е дека заедно ги гледаме трките. Сепак, ми недостигаат работите што ги правевме заедно“, изјави Тот.

Тој пред два месеци откри дека два пати месечно го посетува Шумахер.

„Не го оставам сам. Тој, Корина, целото семејство и јас поминавме толку многу заедно. Убавината на она што го доживеавме е дел од нас и продолжува. Понекогаш успехот и парите те менуваат, но Мајкл никогаш не се смени. Тој е толку силен“, рече Тот.

Потсетуваме, Шумахер во 2013 година имаше несреќа на скијање на француските Алпи, кога се спушташе по необележан дел од патеката во одморалиштето Мерибел и изгуби контрола над скиите, удирајќи со главата во карпа.

Тој веднаш по несреќата со хеликоптер бил пренесен во најблиската болница во критична состојба.

Тој беше подложен на две операции и потоа беше ставен во индуцирана кома за да се зачува што е можно повеќе од неговата мозочна функција.

Во јуни 2014 година, Шумахер излезе од индуцирана кома, а неговата портпаролка потврди дека Михаел може да слушне и да реагира на допир.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО