More

  TAG

  влада

  Јовановиќ: Владата треба да ја замрзне цената и на месото бидејќи тоа има најголемо учество во потрошувачката кошница од 9%, и годишна инфлација од...

  Владата треба да ја замрзне цената и на месото бидејќи тоа има најголемо учество во потрошувачката кошница од 9%, и годишна инфлација од 30%,...

  ЕКСКЛУЗИВНО : СДСМ и ДУИ во цајтунг за договор за ново мнозинство, ВМРО ДПМНЕ готви Интерпелација на владата во собрание, кој ќе биде побрз?!

  Владината коалиција, предводена од СДСМ и ДУИ, синоќа ѝ доставила на Алијанса на Албанците две понуди за влегување во владината коалиција, тврди порталот Тетовасот...

  Влада – Расте откупната цена на грозјето, годинава за 30% повисоки цени за вранецот и смедеревката

  Откупната цена на грозјето годинава бележи најголем пораст од 30 отсто. Оваа година грозјето од сортата смедеревка ќе се откупува по 13 денари за...

  Падна владата во Црна Гора

  Во петокот пратениците во црногорскиот парламент и изгласаа недоверба на Владата предводена од Дритан Абазовиќ, откако иницијативата ја поднесе Демократската партија на социјалистите (ДПС)...

  Поради топлотниот бран препораки за ослободување од работните обврски на бремените жени и лицата на возраст над 60 години, децата во градинките да немаат...

  Владата на Република Северна Македонија, денеска, преку видеоконференциска интернет комуникација ја одржа 70-та седница на која, беа донесени препораките за намалување на ризиците од...

  Хелсиншкиот комитет бара од Владата да ги осуди изливите на омраза на прославата на годишнината од потпишувањето на Охридскиот договор

  Хелсиншкиот комитет за човекови права со загриженост констатира дека државната прослава на годишнината од потпишувањето на Охридскиот договор во организација на Владата, наместо да...

  Владата го задолжи Министерството за здравство да ги разгледа детално информациите поврзани со Жан Митрев

  Владата на Република Северна Македонија на денешната 61-ва седница одржана онлајн, преку видео конференциска врска, го задолжи Министерството за здравство да ги разгледа детално...

  Со новото праведно тарифирање, оние кои трошат помалку, плаќаат помалку струја

  Во услови на енормен раст на цената на електричната енергија на светските берзи, за заштита од ценовен шок, од 1 јули стартува тарифната реформа...

  Ќе се менуваат условите за јавно-приватно партнерство и за субвенции во земјоделството

  Собранието денеска расправаше по продолженијата на две седници, на 47-та и 50-тата седница. Во рамки на седмото продолжение на 47-та седница, пратениците ја завршија...

  Еве што одлучи Владата на денешната 32-ра седница

  Владата на Република Северна Македонија на денешната 32 седница донесе одлука да го повлече предлогот на Законот за матична евиденција од собраниски покренататата иницијатива...

  Latest news