25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022
- Advertisement -spot_img

AUTHOR NAME

Lorita

11194 POSTS
0 COMMENTS

Советот одново постапил по трите предмети и повторно донесел решенија тројцата судии да бидат разрешени од функцијата

Судскиот совет на денешната седница постапуваше по трите предмети за утврдување одговорност кај судии, за кои Советот за жалби при Врховниот суд ги укина...

За опстанок на едно семејство биле потребни 36.768 денари

Минималните трошоци на едно четиричлено семејство во март изнесуваат 36.768 денари, објави денеска Сојузот на синдикати на Македонија, кој секој месец ја прави пресметката...

Столтенберг: НАТО брзо и отворено би ги прифатил Финска и Шведска во своите редови доколку одлучат да го сторат тоа

НАТО брзо и отворено би ги прифатил Финска и Шведска во своите редови доколку одлучат да го сторат тоа, изјави вчера највисокиот цивилен функционер...

Мазутот од ноќеска на полноќ поевтинува, а цените на другите горива остануваат исти

Мазутот од ноќеска на полноќ поевтинува за 1,492 денара за килограм, а цените на другите горива остануваат исти, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика...

Министерот Сали тврди дека ги знае проблемите на примарното здравство

Зголемување на капитацискиот бод, промена на начинот на препишување лекови за хронично болните пациенти, воведување нови лекови, како и нов начин на плаќање на...

Незадоволна е и обвинителката за ослободувањето на Ременски

Застапникот на обвинението за случајот „Меѓународен сојуз”, јавната обвинителка Ивана Трајчева, ќе поднесе жалба на пресудата на Основниот кривичниот суд Скопје, по однос на...

Граѓаните ги плашат новите цени и можниот недостиг на храна

Продавниците се празнат од масло за јадење и брашно по информациите дека истите производи во некои земји имаат драстично зголемени цени. Граѓаните велат дека...

СЗО: Спремаме одговор за црните сценарија во Украина

Директорот на Регионалната канцеларија на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге денеска изјави дека ова тело се подготвува за можни „хемиски напади“...

Сточарите од дебарско ќе продадат 20.000 јагниња

Оваа сезона сточарите од дебарското подрачје, се очекува да продадат околу 20.000 јагниња, истакна претседателот на здружението „Даши“ на сточари од Дебар и Центар...

Албанија со бродови ќе произведува струја

Албанија ќе изнајми два брода за производство на енергија, кои ќе бидат закотвени во Валона за да помогне во ублажувањето на енергетската криза во...

Latest news

- Advertisement -spot_img