More

  Русите ја преминаа северната граница на Харков

  spot_img

  Руското Министерство за одбрана објави дека групата Север напредувала длабоко во одбраната на непријателот и дека зазела бројни населби во областа Харков. Офанзивата на руските сили во правец на Харков се покажа како толку брза и силна што скудните одбранбени структури на Украина не станаа пречка, а исцрпените редови на украинските вооружени сили не беа подготвени да ги бранат своите позиции, пишува Њујорк Тајмс.

  „Руските војници ја преминаа северната граница на Украина со таква брзина и сила што скудните утврдувања на Украина не претставуваа речиси никакви пречки. Украинските војници беа целосно изненадени и се повлекоа од своите позиции“, се наведува во текстот.

  Се истакнува дека руските трупи уживале огромна предност во однос на украинските вооружени сили во артилерија и авијација, што довело до „катастрофални последици“ за украинските сили и исцрпување на капацитетите за воздушна одбрана на Украина.

  фото: икс/принтскрин

  Во исто време, напредниот руски воен персонал лесно ги совлада одбранбените утврдувања, кои, според соговорниците на весникот од редовите на украинската армија, очигледно биле недоволни и безгрижно градени.

  Во исто време, најголемиот проблем на Украина останува недостатокот на луѓе во редовите на украинските вооружени сили, исцрпени за време на повеќе од две години конфликт.

  „Откако размерите на руската офанзива станаа видливи за време на викендот, украинската армија се обиде да пренесе војници од други сектори на фронтот – наместо распоредување резерви, причината, според украинските власти, е тоа што има малку резерви за распоредување“, забележува весникот, цитирајќи извори.

  Како резултат на тоа, украинската армија директно укажува дека за Киев се развила критична ситуација во областа Харков.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img