More

  TAG

  макрон

  Фон дер Лајен, Макрон, Борел, Сунак ги кажаа своите пораки

  Сé додека е потребно, ЕУ ќе обезбедува финансиска поддршка и муниција за Украина и ќе продолжи со обуката украинските војници, порача денеска претседателката на...

  Макрон ги убедуваше Французите и на уличен пазар за потребата од пензиска реформа

  Демонстрантите околу замокот каде што вчера одржа говор францускиот претседател Емануел Макрон правеа врева со удирање во тенџериња и тави, незадоволни од неговата пензиска...

  Радикалните десничари во Франција планираа државен удар, сакаа да го убијат Макрон

  Во Париз денеска почна судењето на членовите на екстремно десничарската група обвинети за планирање на убиството на францускиот претседател Емануел Макрон. Обвинителите тврдат дека...

  Макрон, заминува за САД во прва државна посета организирана од американскиот претседател Џо Бајден од почетокот на неговото претседателствување

  Францускиот претседател, Емануел Макрон, заминува за САД во прва државна посета организирана од американскиот претседател Џо Бајден од почетокот на неговото претседателствување, со што...

  Бајден, Макрон, Шолц и Џонсон повикаа на воздржаност за нуклеарката

  Лидерите на САД, Франција, Германија и на Велика Британија во денешниот телефонски разговор упатија апел на „воздржаност“ по прашањето за украинската нуклеарна централа Запорожје, која е...

  Макрон со порака-Изборот е ваш.Сега останува на вас Македонците да се изјасните!

  Северна Македонија повторно се наоѓа пред клучен момент од својата историја. Седумнаесет години по добивањето кандидатски статус, штотуку се отвора историска можност: влегување во...

  Макрон, Шолц и Драги по посетата на Украина веќе во Полска

  Францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и италијанскиот премиер Марио Драги се вратија во Полска по посетата на Украина. Францускиот претседател Емануел Макрон,...

  Макрон: Украина никогаш не би имала мир, доколку крајната цел на конфликтот во земјата е да се „уништи Русија“

  Украина никогаш не би имала мир, доколку крајната цел на конфликтот во земјата е да се „уништи Русија“, тврди францускиот претседател Емануел Макрон, јави...

  Макрон, Шолц и Драги нема да ја приближат Украина до мирот

  Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, изјави дека посетата на Емануел Макрон, Олаф Шолц и Марио Драги на Киев е „бескорисна“. Поранешниот руски...

  Макрон, Шолц и Драги денеска ќе одат во Украина

  Лидерите на трите најголеми европски земји, Германија, Франција и Италија, се очекува денеска да пристигнат во Киев за да ја покажат својата поддршка за...

  Latest news