More

  TAG

  ковид

  Ковид може да предизвика проблеми со срцето, еве како точно го напаѓа

  Научниците кои ги проучуваат човечките срца откриле дека инфекциите го отежнуваат правилното функционирање на овој витален орган.Ковид може да предизвика оштетување на срцето на...

  Шангај ги повика граѓаните да останат дома: „Системот не беше подготвен за бранот инфекција“

  Властите во Шангај ги повикаа граѓаните да останат дома овој викенд во најнаселениот град во Кина, бидејќи вирусот беснее низ целата земја по укинувањето...

  Регистрирани се 389 нови случаи на КОВИД-19

  Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 26.08 до 28.08.2022): Направени се 1.561 тестови, а...

  1.261 нов случај на ковид-19 за 48 часа во Македонија

  Во последните три дена регистрирани се 1.261 нов случај на ковид-19 од наперавени 2.989 тестови, оздравени се 1.085, а починале шест лица, соопшти Министеството...

  200.000 активни случаеви на Ковид во Грција, пандемијта зема замав!!!

  Зголемување на бројот на случаи на ковид-19 во туристичките делови, зголемување на бројот на реинфекции, но и зголемување на бројот на хоспитализации се регистрирани...

  Со укинување на рестрикциите, се обновуваат болестите потиснати за време на пандемија

  Пандемијата на Ковид стивна низ целиот свет, а со тоа и многу социјални ограничувања кои се воведени за да се спречи нејзиното ширење. Цела низа...

  Северна Кореја го пријави првиот смртен случај од Ковид

  Северна Кореја ја пријави својата прва смрт од Ковид-19 во петокот, еден ден откако првпат призна дека вирусот избувнал во земјата.Државната новинска агенција КЦНА...

  Новите антивирусни лекови делуваат на симптомите на СОВИД-19 за неколку часа

  Во Обединетото Кралство, околу 30.000 пациенти со тежок КОВИД-19 се лекуваат со високо ефективни „современи“ антивирусни лекови кои делуваат на симптомите на КОВИД и...

  Украина се соочува со епидемии на ХИВ, ковид, туберкулоза, полио…

  Меѓународниот комитет за спасување денеска предупреди дека цивилите во Украина се соочуваат со катастрофална здравствена криза, додека нападите на здравствената инфраструктура го ограничуваат пристапот...

  Во Србија пропусниците за Ковид повеќе не се потребни, а ограничувањата за затворени простори се укинати

  За влез во угостителските објекти од денеска не се потребни пропусници за Ковид, а бројот на луѓе веќе не е ограничен во затворените простории.Така...

  Latest news