More

  TAG

  Ковачевски.

  Собранието денес треба да ги констатира оставките на Ковачевски и Џафери и да избере нов спикер

  Собранието денеска ќе ја одржи 139. седница на која се очекува да бидат констатирани оставките на премиерот Димитар Ковачевски и на претседателот на Собранието...

  Ковачевски: Ќе имаме над 61 пратеник, можеби и над 70 пратеници и тие ќе ја формираат новата проевропска влада на 8 мај

  Ќе имаме над 61 пратеник, можеби и над 70 пратеници и тие ќе ја формираат новата проевропска влада на 8 мај. Оваа коалиција која...

  Ковачевски: Дојде време да се седне на маса и да се исфрли етничката припадност од професиите

  Доаѓаме во фаза кога треба да се седне на маса, но треба сите да седнат бидејќи во 2001 година седеле најголемите партии од двете,...

  Ковачевски за Слободен печат: Со антикризните мерки го заштитивме стандардот на граѓаните, успешно се справивме со кризата

  Владата покажа дека знае да се справува со предизвиците и преку донесените пакети антикризни мерки го заштитивме стандардот на граѓаните и ликвидноста на компаниите,...

  Ковачевски: Со измените на Законот за матична евиденција ги решивме животните прашања на околу 526 човечки судбини, за кои досега е извршен упис во...

  Со измените на Законот за матична евиденција ги решивме животните прашања на околу 526 човечки судбини, за кои досега е извршен упис во Матичната книга...

  Ковачевски, Пендаровски, Ахмети, Мицкоски со пораки по повод Денот на албанската азбука

  Со почитување на различните јазици, потврдуваме дека сме функционално мултиетничко општество, пример во регионот и Европа, истакна премиерот Димитар Ковачевски на Свечената академија по...

  Ковачевски: Универзитетот „Свети Кирил и Методиј” е еден од столбовите на македонската државност и продолжувач на мисијата на светите браќа

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, во името на Владата и во свое име, упати телеграма со честитки во чест на...

  Ковачевски: Станува збор за стратешки европски поврзани коридори и затоа Парламентот вчера одлучи овие закони да се разгледуваат на Комисијата за европски прашања

  Станува збор за стратешки европски поврзани коридори и затоа Парламентот вчера одлучи овие закони да се разгледуваат на Комисијата за европски прашања – објасни денеска...

  Ковачевски: Членството на Северна Македонија во ЕУ треба да биде натпартиска обврска и одговорност на сите општествени чинители во земјата

  Членството на Северна Македонија во ЕУ треба да биде натпартиска обврска и одговорност на сите општетсвени чинители во земјата. Доколку имаме политичка волја, храброст од...

  Ковачевски, Рама и Вучиќ на Саем за вино

  Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска остварија трилатерална средба во Бардолино, Италија, како...

  Latest news