More

  TAG

  Тренчевска

  Тренчевска за МРТ: Предлог Законот за финансиска поддршка влезе во собраниска процедура, верувам дека пратениците ќе го подржат

  Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска во утринската емисија на Македонската Телевизија, зборуваше за новиот пакет антикризни мерки креирани од Владата на...

  Тренчевска:  Ги повикувам општините да аплицираат на јавниот повик за  развој на социјални услуги на локално ниво, кои се во интерес на сите граѓани

  Министерството за труд и социјална политика денеска го промовираше вториот јавен повик за доделување грантови за развој на социјални услуги на локално ниво. Условите...

  Тренчевска: Соработката со граѓанските и меѓународните организации е клучна во создавањето на хуманитарен одговор во кризните состојби

  Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска учествуваше на настан на кој беше презентирана компаративната анализа – „Предизвиците на КОВИД-19 во одговор на...

  Тренчевска: Билатералната соработка со Република Франција продолжува, вложуваме во унапредување на родовата еднаквост и пазарот на трудот

  Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска се сретна со Амбасадорот на Франција Сирил Бoмгартнер. На средбата се разговараше за унапредување на...

  Тренчевска: Инвестираме во детската заштита, за само 100 дена, издадени се осум решенија за​ отворање на нови градинки

  Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска во текот на вчерашната посета на Пробиштип, присуствуваше и на одбележувањето на патрониот празник на ЈОУДГ...

  Тренчевска за Утрински брифинг: Владата понуди системско решение за постојан раст на платите, кое нема да зависи од моментална власт и штрајкови

  Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска во емисијата „Утрински брифинг“ во врска со штрајкот организиран од СОНК, информираше дека од вкупно 75...

  Тренчевска – Здружение на слепи лица од Штип: Здруженијата и невладините организации се наши клучни партнери во спроведувањето на социјалните мерки

  Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска во Штип го посети Здружението на слепи лица.  На средбата  претставниците на Здружението информираа за...

  Тренчевска: Ромската заедница останува дел од приоритетите во програмата на Владата 2020-2024 и Министерството за труд и социјална политика

  Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се сретна со директорот на НВО Челим од Италија, регионалниот претставник на проектот и со...

  Тренчевска: Германија е наш пријател и поддржувач во политиките насочени кон унапредување на работничките права, социјалната заштита и родовата еднаквост

  Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, денеска оствари средба со германската амбасадорка во земјава, Анке Холштајн и заменик амбасадорот и раководител на...

  Тренчевска за ТВ 24: Оптимист сум дека ќе го најдеме најдоброто решение за зголемување на минималната плата

  Верувам дека на  денешното продолжување  на социјалниот дијалог на Економско - социјалниот совет ќе го донесеме најсоодветното  решение, кое ќе биде прифатено од сите социјални...

  Latest news