More

  Турција од Русија купува јаглен произведен во Доњецк и Луганск

  spot_img

  Турција годинава од Русија купила јаглен произведен во анектираните делови на Украина во вредност од најмалку 13,38 милиони евра.

  Ова доаѓа од податоците на руската царина што ги анализира агенцијата Ројтерс.

  Според извештаите, во периодот од февруари до јули годинава во Турција пристигнале околу 160.400 тони јаглен од источните украински региони Доњецк и Луганск.
  Оваа земја беше главната извозна дестинација за јаглен од припоените украински региони, со учество од 95%, наведува Ројтерс.

  Во првата половина од годината, Анкара произведе 31,5 милиони мегават-часови електрична енергија од увезен јаглен, што е за 25% повеќе отколку во истиот период во 2022 година.

  Продавачите на јаглен се регистрирани во Русија и на припоените украински територии, а купувачите не се турски компании, туку фирми регистрирани во Хонг Конг, Обединетите Арапски Емирати и офшор дестинации како Белизе или Британските Девствени Острови, се додава во анализата.

  Турција, членка на НАТО, го поддржува територијалниот интегритет на Украина, но не воведе санкции кон Русија и не ја ограничи трговијата со Москва или со областите на Украина под контрола на Москва.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img