9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

WSJ: Популарната геј апликација Grindr ги продаде податоците на своите корисници

НАЈЧИТАНО

Grindr, популарна апликација за состаноци и состаноци за хомосексуалци, продаде податоци кои ги вклучија прецизните движења на милиони нејзини корисници почнувајќи од 2017 година, според Wall Street Journal.

Оваа практика најверојатно доведе до „излет“ на првокатолички свештеник, се вели во извештајот.

Продадените податоци овозможиле непознати трети страни да дознаат чувствителни информации за корисниците, вклучително и со кого се допишувале, каде живееле и работеле и каде го поминувале слободното време, пренесува Nova.rs.

Волстрит журнал објави дека податоците не вклучуваат телефонски броеви.

Продадените податоци во некои случаи беа доволно детални за да се идентификуваат работи како романтични средби меѓу одредени корисници врз основа на близината на нивниот уред, како и препознавање на идентитетите на луѓето, вклучувајќи работни места и домашни адреси врз основа на нивните шеми, навики и рутини.

Гриндр зборуваше за ова прашање и истакна дека го намалиле обемот на информации што ги споделуваат од 2020 година.

Компанијата изјави за The Wall Street Journal дека го намалила споделувањето информации со огласувачите пред две години со тоа што го прекинала протокот на информации за локацијата.

„Од почетокот на 2020 година, Grindr го намали споделувањето на информации со рекламните партнери од која било голема технолошка платформа и повеќето наши конкуренти, ограничувајќи ги информациите што ги споделуваме на IP адреса, ID за рекламирање и основните кориснички информации потребни за поддршка на испораката на реклами. рече тој.порпаролот Гриндра.

Минатата година, висок католички свештеник поднесе оставка откако беше објавено дека го користи Grindr благодарение на информациите што кружат во рекламните мрежи.

Монсињорот Џефри Бурил, кој беше главен администратор на Конференцијата на католичките бискупи во САД, поднесе оставка откако еден католички портал објави приказна во која детално го користел Grindr и посетувал геј барови.

Пред 2020 година, Grindr споделуваше податоци засновани на локација со рекламни мрежи за да ги приспособи насочените реклами промовирани од локални компании и бизниси како што се ресторани, барови или хотели.

Директорите на Grindr во тоа време не веруваа дека споделувањето податоци ќе претставува ризик за приватноста на корисниците, според WSJ.

Корисниците на апликации честопати им дозволуваат да ги откријат нивните локации за подобро да одговараат на другите луѓе што живеат во близина.

Овие информации потоа се споделуваат со рекламната мрежа каде што огласувачите се нудат да постават реклами на телефоните на корисниците кога ќе ја отворат апликацијата.

Постојат стотици или дури илјадници огласувачи во рекламната мрежа кои добиваат пристап во реално време до точната локација на корисниците. UM, компанија за мобилно рекламирање порано позната како UberMedia, ги купи сите овие податоци, кои ги вклучуваа прецизните движења на корисниците на Grindra.

Во јануари 2020 година, Twitter го суспендираше Grindr од својата рекламна мрежа по извештаите дека мрежата споделила интимни и лични информации за своите корисници со независни маркетинг експерти.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО