2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Volkswagen неочекувано откажува еден од најголемите проекти

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Со него директно би се спротивставил на напредокот на Tesla, благодарение на кој таа продолжува да го освојува европскиот пазар.ВОЗНЕМИРУВАЈ
Кандидати за префект на Љубљана: кој ја поддржува изградбата на инсинераторот и кој се противи?
Својот нов и голем амбициозен проект, наречен Infinity, германски Volkswagen го претстави пред добра половина година, поточно на почетокот на март. Потоа најавија зголемување на производството на електрични возила и многу новости и промени во моделската гама. Врв на тоа беше најавата за нов автомобил и нова фабрика во близина на постоечката во Волфсбург.

Се вели дека новиот автомобил е приближно голем како Passat, нуди подолг електричен опсег од кој било автомобил од германската марка претставен досега, како и автономно возење на четврто ниво. А проектот, вреден дури две милијарди евра, ненадејно бил запрен од Оливер Блуме, генералниот директор на Фолксваген, според новинската агенција Ројтерс.

Споменатиот проект се сметаше за голем чекор напред во областа на развојот на електромобилноста, а благодарение на него, Volkswagen се вели дека во голема мера го намалил јазот со брендот Tesla. Која била причината за стопирање на проектот, не се знае, но се претпоставува дека Блуме побарал ревизија на проектот, што значи дека проектот се уште не е дефинитивно прекинат.

Новата фабрика треба да донесе и воведување на новата платформа SSP, а со нејзина помош и Volkswagen би постигнал силно зголемување на производството на своите автомобили. Во моментов, потребни се 30 часа за да се произведе една копија од ID.3, што е три пати повеќе отколку, на пример, на Tesla треба да произведе една копија од Model Y.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Исфрлете ги овие намирници и заменете ги со други

Решивте да почнете да живеете поздраво и првиот чекор кон ново поглавје беше промената на вашето мени. Сепак, некои од намирниците за кои верувавме...

Павле Трајанов предлага да се формира македонско ФБИ

Криминалот ги разорува институциите и го кочи демократскиот развој на државата. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мораме да се справиме....

Ѓоковиќ призна: Користи ново контроверзно правило за да победи во финалето

Откако минатата година беше дури и депортиран, Новак Ѓоковиќ се врати во Австралија и го освои својот 10-ти Австралија опен, со што се израмни...
spot_img
spot_img
spot_img