9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Top Gun: Maverick би можел да биде последниот филм на славниот Вал Килмер

НАЈЧИТАНО

Со филмот „Top Gun: Maverick“ се враќа и една од најголемите филмски ѕвезди од 80-тите и 90-тите, Вал Килмер. Филмот „Top Gun: Maverick“ е веројатно неговиот последен, бидејќи актерот го мачат здравствени проблеми.

Со филмот „Top Gun: Maverick“ се враќа една од најголемите филмски ѕвезди од 80-тите и 90-тите години на минатиот век.

И ова не е Том Круз.

Вал Килмер се враќа на филмските екрани, овој пат како Том „Ледениот човек“ Казански во долгоочекуваното продолжение на хитот од 1986 година. Иако Круз е главната ѕвезда на „Топ Ган: Маверик“, Килмер исто така игра важна улога во филмот . Но, некои помлади филмски гледачи можеби не знаат колку голема ѕвезда некогаш бил.

Филмовите на Килмер заработија многу пари – според Comscore (SCOR), тие донесоа речиси две милијарди евра (на Круис повеќе од десет милијарди евра). Килмер, како и Круз, стана главна ѕвезда на филмот Топ Ган, во кој ја играше „Ајсмана“, дрскиот, но кул ривал на Пит „Маверик“ Мичл на Круз.

По оваа култна улога, Килмер глумеше во голем број блокбастери: тој го играше Темниот витез во Бетмен засекогаш во 1995 година, Док Холидеј во Tombstone од 1993 година и е најпознат по неговата улога како Џим Морисон во The Doors. “Од 1991 година и по улогата. на ограбувач на банка во филмот „Жештина“, ремек-дело на Мајкл Ман од 1995 година.

Но, „Top Gun: Maverick“ е веројатно најновиот филм на Килмер. Актерот откри дека заболел од рак на грлото во 2017 година, па затоа во голема мера престанал да прифаќа улоги. Трахеотомијата целосно му го промени гласот. Здравствените проблеми на Килмер се исто така дел од приказната во „Топ Ган: Маверик“, која ја прикажува емотивната страна на реалниот живот. Ако ова е навистина неговата последна улога, тој ќе стави крај на една од најинтересните – и најпрофитабилните – кариери во историјата на Холивуд.

Минатата година светлото на денот го здогледа интимниот документарец „Вал“, кој ги прикажува здравствените проблеми на актерот и неговата кариера. Документарецот содржи и снимки што ги снимал со години со своето семејство и на филмски места.

Дејвид Руни, главен филмски критичар во „Холивуд репортерс“, напиша во рецензија дека најтрогателниот елемент на „Топ Ган: Маверик“ е сцената во која Ледениот човек на Килмер има здравствени проблеми, како оние на реалниот актер. „Постои взаемна топлина, дури и љубов, во сцената помеѓу Ајсмен и Маверик. Нежниот хумор ја покажува тешко стекнатата врска на ликовите и поранешното ривалство“, напиша Руни.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО