2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

The Pixies пред Таш: Мора да најдеме време за мали задоволства

spot_img
spot_img
spot_img
 Култниот алтернативен бенд од Бостон, Pixies, кој на 29 август ќе одржи голем белградски концерт на стадионот Ташмајдан, еден месец подоцна ќе го објави новиот албум Doggerel, кој според упатените е најинвентивното нешто што го снимиле. од нивното обединување во 2004. се разбира, сите најактуелни работи што ја потресуваат планетата, а фронтменот Блек Френсис вели дека светот е „мрачен, како и секогаш“, и дека работите дури ја надминуваат неговата имагинација. „Претседателските избори во САД и сите глупости околу Доналд Трамп, пандемијата на корона вирусот, светската рецесија, екстремните временски услови, сето тоа прави да се чувствуваме многу дистописки“, вели во свој стил лидерот на Pixies. Работите, како што вели, одат дотаму што им се извинува на своите деца за тоа што светот е корумпиран. Тој, сепак, додава дека дури и ако имате фаталистички поглед на животот, понекогаш треба да „седнете, да седнете и да најдете начин да уживате во кафето“. Дека, сепак, може да најде позитивен агол во сè, потврди 57-годишниот рокер кога зборуваше за времето поминато за време на пандемијата Ковид-19. „Година и пол одгледував кокошки и се дружев со моите тинејџери. Сè, конечно, забави, првпат во животот можев да уживам во некои ситници“. На албумот „Doggerel“ ќе има 12 песни. Заедно со насловната песна и водечкиот сингл „There’s a Moon On“, тука се и „Nomatterday“, „Vault of Heaven“, „Dregs of the Wine“, „Haunted House“, „Get Simulated“, „The Lord Се врати денес“, „Гром и молња“, „Паган човек“, „Кому му е повеќе жал сега?“ и „Ти си таков садукеј“. The Pixies ја објавија песната „Human Crime“ во март, но таа нема да биде на ова издание. Влезниците за концертот на бендот Pixies на 29 август во Таш може да се купат на продажните места и преку мрежата www.tickets.rs.
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Ковачевски: 100% ги покриваме потребите за електрична енергија за домаќинствата и за 20% се намалени сметките за малите потрошувачи

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна претседателот на Владата, Димитар Ковачевски на денешната...

„Филипс“ планира да подели 6.000 откази до 2025 година

Холандската компанија „Филипс“ планира да  укине неколку илјади работни места за да ја подобри профитабилноста на компанијата, откако  имаше проблеми со пласманот на респиратори...

Николенко: Со изјавата дека Крим никогаш повеќе нема да биде Украина хрватскиот претседател го доведе во прашање територијалниот интегритет на Украина

Со изјавата дека Крим никогаш повеќе нема да биде Украина хрватскиот претседател Зоран Милановиќ го доведе во прашање територијалниот интегритет на Украина и тоа...
spot_img
spot_img
spot_img