20.9 C
Ohrid
Thursday, August 11, 2022
- Advertisement -spot_img

TAG

Шведска

Американскиот Сенат го поддржа влезот на Финска и Шведска во НАТО

Сенатот на САД во средата го одобри пристапувањето на Финска и Шведска во НАТО, најзначајното проширување на 30-члената алијанса од 1990-тите, што дојде по...

Во Шведска, канти со сензуален глас за да се подигне свеста за чистотата

Градските власти на Малме на југот на Шведска поставија две корпи за ѓубре кои на прв поглед изгледаат обично, но граѓанин кој фрла ѓубре...

Турција останува против приемот на Шведска и Финска во НАТО

Турција продолжува да се противи на влезот на Шведска и Финска во НАТО, а работите не се сменија до доцна во средата навечер по...

Шведска: Не финансираме или вооружуваме терористички организации

Шведска не финансира или вооружува терористички организации, изјави денеска премиерката Магдалена Андерсон, отфрлајќи ги турските тврдења и противењето на кандидатурата за членство во НАТО...

Пендаровски-Апликацијата на Шведскаи Финска за прием во Алијанса е испишување на уште една страница од историските промени во сојузништвото.

По повод предадените апликации на Финска и Шведска за членство во НАТО, претседателот Стево Пендаровски ја даде следнава изјава: „Денешното истовремено предавање на официјалните писма...

Финска и Шведска најавуваат: Во среда аплицираме за членство во НАТО

Финска и Шведска ќе ја поднесат својата апликација за НАТО во среда, објави шведската премиерка Магдалена Андерсон на заедничката прес-конференција со финскиот претседател Саули...

Русија жестоко им се закани на „Никој не треба да има илузија дека Русија едноставно ќе молчи и ќе го прифати влезот на Шведска...

Руското Министерство за надворешни работи им се закани на Шведска и Финска со нивната одлука да влезат во НАТО. Заменик-министерот за надворешни работи Сергеј Рјабков...

Дали НАТО воопшто може да ги заштити Финска и Шведска?

Финска е на самата врата на НАТО, а се очекува Шведска наскоро и официјално да ја потврди одлуката за влез во НАТО.Подолу е сè...

НАТО за долгорочна стратегија за Русија, Финска и Шведска е на врата

Министрите за надворешни работи на НАТО овој викенд се состануваат во Берлин за да разговараат за долгорочна стратегија, земајќи го предвид можниот влез на...

Шведска и Финска одлучуваат да влезат во НАТО, предупредува Москва на последиците

Финска и Шведска се поблиску до одлучување за нивната најверојатна кандидатура за членство во НАТО, а официјалното соопштение се очекува во наредните денови, потврди...

Latest news

- Advertisement -spot_img