14.9 C
Ohrid
Thursday, September 29, 2022
- Advertisement -spot_img

TAG

цени

Горивата поевтинуваат за 1 денар

РКЕ реши бензините и дизелот да поевтини за 1 денар од вечерва по полноќ. Ова се новите цени на нафтените деривати, кои ќе почнат да...

Од утрово експлозија на цените на германските бензински пумпи

Цените на многу германски бензински пумпи денеска беа значително повисоки.Ова го покажува брзата проценка на цените на речиси 400 бензински пумпи во Минхен, Берлин...

Цените во еврозоната се високи како никогаш до сега,потрошувачите ги чекаат огромни поскапувања

Производните цени растат со месеци, енергенсите драстично поскапеа - сега потрошувачите се повеќе ги чувствуваат овие поскапувања. Експертите очекуваат дека овој тренд ќе продолжи. Цените...

Цените на нафтата паѓаат поради ризикот од рецесија

На светските берзи цените на нафтата паднаа минатата недела бидејќи трговците стравуваат дека забавувањето на растот на најголемите светски економии ќе предизвика пад на...

Светските берзи паднаа минатата недела, инфлацијата не стивнува, банките ги зголемуваат каматите

На светските берзи цените на акциите паднаа минатата недела бидејќи инфлацијата во светот не стивнува, па централните банки ги зголемуваат каматните стапки, што доведува...

Цената на гасот во Европа нагло порасна, трговците стравуваат за снабдување

Цените на плинот силно пораснаа во вторник на европските пазари, поттикнати од стравувањата од недоволно снабдување поради штрајкот на нафтените работници во Норвешка и...

Германија во среда го намалува данокот на гориво,германците ќе возат наевтин бензин

Во Германија во среда започнува тримесечната фаза на намалување на даноците на горивото, што треба да ги растерети граѓаните по драстичниот пораст на цените...

Персиски теписи – историја од 2500 години

Персиски килими. Историја, квалитет, типови. И едно прашање кое сè уште ве интригира. Што навистина ги издвојува овие теписи од сите други? Бевме убедени...

 Регулаторната комисија-Од полноќ намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 5,95 проценти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Економист: Војната во Украина значително ќе влијае на растот на основните цени на храната

Руската инвазија на Украина ги зголеми цените на храната на небото, а тоа особено се однесува на житариците и растителните масла. Бидејќи се чини...

Latest news

- Advertisement -spot_img