2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022
- Advertisement -spot_img

TAG

Франција

Меркел „Немав авторитет“ да ја спречам војната,САД бараа да го запре процесот на издавање дозволи за гасоводи под Балтичкото Море

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел изјави дека сака да воспостави европски формат за разговори во кои ќе бидат вклучени францускиот претседател Емануел Макрон и...

Мака мачат од недостиг од лекари: Им нудат 50.000 евра, но никој не одговара

Во криза што ја зафати цела Европа, мал град во рурална Франција би можел да остане без медицински центар бидејќи не може да привлече...

Украинска компанија за специјални намени најавува дека ќе прави оружје со членките на НАТО

Украина е интегрирана во одбранбено-индустрискиот комплекс на НАТО со тоа што нејзината главна одбранбена фабрика Укроборнопром ќе произведува и развива тешко вооружување и воена...

Земјата сега тежи шест ронограми: Усвоени се нови мерни единици

Меѓународните научници собрани во Франција во петокот гласаа за новите најмали и најголеми мерни единици, поттикнати од постојано растечкиот број на податоци, имено ронограми...

Франција забранува светлечки реклами во случај на проблеми со струја

Во вторникот Франција издаде забрана за користење на светлечки реклами во случај на „закана за безбедноста на снабдувањето со електрична енергија“. Како дел од напорите...

Франција, во рамки на планот за штедење струја воведува дневни извештаи за состојбата со електричната енергија

Франција, во рамки на планот за штедење струја воведува дневни извештаи за состојбата со електричната енергија, кои ќе наликуваат на временска прогноза. На телевизија,...

Германија и Франција се против визната забрана на ЕУ за руските туристи

Европската унија не смее да ги спречи руските туристи да го посетат блокот, порачаа Германија и Франција пред состанокот на министрите за надворешни работи...

Нов топлотен бран ги погоди Пиринеите и Франција

Неполн месец по последниот топлотен бран, живата во термометарот во понеделникот повторно се искачи на невообичаено високо ниво на Пиринејскиот Полуостров, каде се измерени...

Франција не го потврдува предлогот лиферуван во медиумите за договорот Бугарија-Македонија

Француските дипломати во Брисел одбиваат да кажат официјално дали предлогот објавен во бугарските и македонските медиуми е автентичен, јави дописничката на МИА од Брисел. Во...

Франција е подготвена да учествува во операцијата за деблокирање на пристаништето Одеса

Франција е подготвена да учествува во операцијата за деблокирање на пристаништето Одеса на југот на Украина за да се овозможи извоз на житни култури...

Latest news

- Advertisement -spot_img