10.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022
- Advertisement -spot_img

TAG

украина

НАСА: Русија собра украинско жито во вредност од милијарда долари

Оваа година Русија собра жито во вредност од приближно една милијарда долари на украинските полиња, објави американската вселенска агенција НАСА.Околу 5,8 милиони тони пченица...

Украина нареди истрага за црквата поврзана со Русија

Врвните безбедносни функционери на Украина наредија истрага за активностите на огранокот на Православната црква историски поврзан со Москва, изјави во четвртокот украинскиот претседател Володимир...

Шпанија ги истражува бомбите испратени до украинската амбасада и фабриката за оружје

Шпанската полиција истражува можна поврзаност помеѓу две писма со бомби испратени до амбасадорот на Украина во Мадрид и шпанска компанија за оружје која произведува...

Украина наскоро ќе биде под снег, температури под нулата, а милиони без струја

Од недела во Киев се очекува обилен снег, дневната и ноќната температура ќе се спуштат под нулата, а милиони луѓе во градот и околината...

Борис Џонсон прогласен за почесен граѓанин на Киев

Градскиот совет на главниот град на Украина, Киев, во четвртокот му ја додели титулата почесен граѓанин на поранешниот британски премиер Борис Џонсон. -„Градскиот совет на...

Меркел „Немав авторитет“ да ја спречам војната,САД бараа да го запре процесот на издавање дозволи за гасоводи под Балтичкото Море

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел изјави дека сака да воспостави европски формат за разговори во кои ќе бидат вклучени францускиот претседател Емануел Макрон и...

Украина има нов план за проблеми со струјата и греењето

Украинската влада во вторникот вети дека ќе изгради засолништа со снабдување со греење, вода и електрична енергија, предупредувајќи ги граѓаните да штедат енергија за...

Повеќе од 10 милиони Украинци без струја

Повеќе од 10 милиони Украинци во моментов се без струја, објави во четвртокот вечерта претседателот Володимир Зеленски, додека украинската армија објави дека енергетската инфраструктура...

Експлозии одекнаа низ Украина, се огласија сирените

Сирените за тревога поради руските напади се огласија низ Украина рано во четвртокот, вклучително и во главниот град Киев, соопштија официјални лица. Локалните власти на...

Канибали задолжени за руските тенкови!!!

Русија зад себе остави вистински гробишта на тенкови и воена опрема во Украина. Дел од него може да се користи како старо железо, а...

Latest news

- Advertisement -spot_img