13.3 C
Ohrid
Monday, October 3, 2022
- Advertisement -spot_img

TAG

Топлотен бран

Поради топлотниот бран препораки за ослободување од работните обврски на бремените жени и лицата на возраст над 60 години, децата во градинките да немаат...

Владата на Република Северна Македонија, денеска, преку видеоконференциска интернет комуникација ја одржа 70-та седница на која, беа донесени препораките за намалување на ризиците од...

Прашањето не е дали ќе се срушат рекордите, туку за колку ќе порасне температурата

Пожарникарите во Шпанија, Португалија, Франција и Грција се борат со шумските пожари кои зафатија десетици илјади хектари, а овонеделниот топлотен бран никому не му...

Делови од Европа погодени од топлотен бран!

Со високите температури до 43 Целзиусови степени во Шпанија и Португалија, Западна Европа во вторникот беше погодена од втор топлотен бран за едвај еден...

Нов топлотен бран ги погоди Пиринеите и Франција

Неполн месец по последниот топлотен бран, живата во термометарот во понеделникот повторно се искачи на невообичаено високо ниво на Пиринејскиот Полуостров, каде се измерени...

Топлотен бран во Европа: Соборени повеќе јунски рекорди

Интензивните горештини во поголемиот дел од Европа предизвикаа јунски температурни рекорди од Арктичкиот круг сè до Северна Африка. Силниот топлотен бран предизвика значително зголемување на...

Latest news

- Advertisement -spot_img