13.3 C
Ohrid
Monday, October 3, 2022
- Advertisement -spot_img

TAG

собрание

Пратениците утре официјално започнуваат со работа по годишните одмори

Пратениците утре официјално започнуваат со работа по годишните одмори.Претседателот на Собранието Талат Џафери, според најавите, утре ќе одржи средба со потпретседателите на Парламентот и...

Собранието и денеска немаше услови за работа,не се изгласа ниту извештај, предлог-закон или информација

Во Собранието и денеска немаше услови за работа. На 71 седница, која освен што почна со еден час доцнење, не се изгласа ниту извештај,...

Собранието го усвои Ребалансот на Буџетот за 2022 година.

Собранието на денешната 78. седница со 61 глас „за“ го усвои Ребалансот на Буџетот за 2022 година. Вкупните приходи се проектирани на ниво од...

Собранието ќе расправа за ребалансот на буџетот

Во Собранието на Северна Македонија денеска на пленарна седница треба да биде разгледан Дополнетиот ребаланс на Буџетот. Седницата е закажана за во 11 часот,...

Собранието ќе донесе одлука дали ќе ги отпочнеме преговорите со ЕУ

Собранието ќе донесе одлука дали ќе ги отпочнеме преговорите со ЕУ и ќе донесе заклучоци откако Владата до пратениците ќе го достави европскиот предлог,...

Собрание: Во постапка е запишување за трајно користење на зградата

Владата може да ни ја даде зградата на времено или трајно користење, рагираше Собранието по денешните бројни натписи во медиумите дека оваа установа нема...

Пренџов: Неколку недели наназад собранискиот сајт е во хаос и не функционира, во законодавниот дом зачестија деновите кога или нема струја или се исклучува...

Во Собранието на Република Македонија, владејачкото мнозинство на СДСМ и ДУИ заедно со претседателот Талат Џафери спороведуваат пасивна блокада на работењето на законодавниот дом,...

Едногласно одбиен амандманот на ВМРО-ДПМНЕ за линеарно зголемување на платите

По којзнае кој пат, власта го покажа своето вистинското лицемерно лице и лажна грижа кон граѓаните. Имено, во текот на вчерашниот ден коалицијата СДСМ/ДУИ овде...

Ќе се менуваат условите за јавно-приватно партнерство и за субвенции во земјоделството

Собранието денеска расправаше по продолженијата на две седници, на 47-та и 50-тата седница. Во рамки на седмото продолжение на 47-та седница, пратениците ја завршија...

Ковачевски: Граѓаните очекуваат ефикасност, Собранието да го донесе законот за минимална плата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски на својот Фејсбук профил ги повика пратениците и политичките партии во Собранието што поскоро да...

Latest news

- Advertisement -spot_img