9.1 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022
- Advertisement -spot_img

TAG

русија

Русија постави моќен ракетен систем во близина на Јапонија

Руското Министерство за одбрана соопшти дека распоредило мобилни одбранбени ракетни системи на северните Курилски острови - дел од стратешки лоциран синџир остров кој се...

Предупредување од технолошкиот гигант: Русија би можела да ги прошири сајбер-нападите

Руската влада ги координира сајбер-нападите на критичната инфраструктура на Украина со ракетни и други напади додека руските трупи се повлекуваат од претходно окупираните територии...

НАТО е загрижен и во паника за зајакнувањето на Кина и нејзината соработка со Русија

Сојузниците на НАТО се загрижени за брзото и нетранспарентно воено зајакнување на Кина и нејзината соработка со Русија и во средата разговараа за конкретни...

Меркел „Немав авторитет“ да ја спречам војната,САД бараа да го запре процесот на издавање дозволи за гасоводи под Балтичкото Море

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел изјави дека сака да воспостави европски формат за разговори во кои ќе бидат вклучени францускиот претседател Емануел Макрон и...

Два вулкани се активираа на далечниот исток на Русија

Два вулкани на рускиот полуостров Камчатка почнаа да исфрлаат пепел и лава во воздухот, а научниците велат дека се можни големи ерупции.Полуостровот, кој се...

Девет лица, меѓу кои четири деца, загинаа во уривање на зграда во Русија

Девет лица загинаа на далечниот исток на Русија во експлозија во станбена зграда кога се урнаа неколку ката, изјави локалниот гувернер Валери Лимаренко. Под...

Русија го оправдува лансирањето на ракетата на Ким: САД го тестираат трпението на Пјонгјанг

Руските власти ги обвинија САД дека „го тестираат трпението“ на Северна Кореја, откако утрово Пјонгјанг истрела интерконтинентална балистичка ракета која падна во водите на...

Две лица загинаа, а едно е повредено при уривање на тераса на станбена зграда во Сочи, Русија

Две лица загинаа, а едно е повредено при уривање на тераса на станбена зграда во Сочи, Русија, соопшти обвинителството на регионот Краснодар. Како што соопшти...

Три опции кои можат да доведат до избувнување на нуклеарна војна

И Русија и НАТО спроведуваат речиси истовремени вежби на нивните нуклеарни сили оваа недела. Рускиот претседател Владимир Путин веројатно нема да употреби тактичко нуклеарно оружје...

По обвинувањата дека и помагаат на Русија, Иран се огласи

И покрај соработката со Русија за одбранбените капацитети, Иран го почитува територијалниот интегритет на Украина, изјави во петокот иранскиот министер за надворешни работи во...

Latest news

- Advertisement -spot_img