22.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022
- Advertisement -spot_img

TAG

русија

Како Западот смислил план да предизвика „вештачки“ банкрот на Русија

Русија е „одделена со часови“ од технички банкрот бидејќи истекува грејс периодот за исплата на околу 100 милиони долари странски долг, објави вчера американски...

Путин: Русија ќе испрати нуклеарни ракети Искандер-М во Белорусија

Русија ќе испрати нуклеарни ракетни системи со краток дострел на својот сојузник Белорусија во следните месеци, изјави претседателот Владимир Путин.Тој рече дека системите Искандер-М...

Украина и Русија ја одбележуваат годишнината од инвазијата на Хитлер на СССР во 1941 година

Како што војната во Украина се приближува кон својот петти месец, руските и украинските сили се наметнаа на бојното поле во источна Украина, на...

Германија подготвува нови мерки за гас: Еве што подготвуваат

Германскиот министер за економија Роберт Хабецки подготвува нови мерки кои треба да ја намалат потрошувачката на гас и да компензираат за намалените испораки од...

Главните украински команданти од Азовстал се преселија во Русија

Двајцата главни команданти на борците, кои ја бранеа фабриката за челик Азовстал во југоисточниот украински пристанишен град Мариупол, се префрлени на истрага во Русија,...

Москва откри дека од Украина во Русија досега биле донесени два милиони луѓе

Од инвазијата на Кремљ на Украина, околу два милиони луѓе се донесени од Русија во земјата, според претставник на руското Министерство за одбрана. Руски официјален...

Русија нема против Украина да влезе во Европската унија, која не е воена организација или воено-политички блок, за разлика од НАТО

Русија нема против Украина да влезе во Европската унија, која не е воена организација или воено-политички блок, за разлика од НАТО. Секогаш сме зборувале...

Егзодус на милионери: „На големите државни колапсови обично им претходи бегството на богатите“…

Повеќе од 15.000 милионери се очекува да ја напуштат Русија оваа година, според анализата на податоците за миграцијата објавени од Henley & Partners, еден...

Русија заработила 93 милијарди евра од извозот на фосилни горива во првите 100 дена на војната

Во првите 100 дена од војната во Украина, Русија заработила 93 милијарди евра од извозот на фосилни горива. Повеќето фосилни горива биле испратени во...

Русија повеќе нема да ги почитува правилата на Европскиот суд за човекови права

Русија повеќе нема да ги почитува одлуките на Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП), според специјалниот закон што во саботата го потпиша претседателот Владимир...

Latest news

- Advertisement -spot_img