16.9 C
Ohrid
Thursday, September 29, 2022
- Advertisement -spot_img

TAG

плин

Во Калифорнија, продажбата на нови возила со фосилни горива е забранета од 2035 година

Кога ќе купите автомобил во Калифорнија во 2035 година, нема да морате да одлучувате помеѓу плин, дизел или електричен погон бидејќи повеќе нема да...

Цената на гасот во Европа нагло порасна, трговците стравуваат за снабдување

Цените на плинот силно пораснаа во вторник на европските пазари, поттикнати од стравувањата од недоволно снабдување поради штрајкот на нафтените работници во Норвешка и...

Србија ги ограничува цените на плинот

Српската влада усвои уредба за привремена мерка за ограничување на цената на гасот и надоместување на разликата во цената на природниот гас набавен од...

„Забраната на рускиот гас ќе ја доведе Германија до најтешката криза од Втората светска војна“

Шефот на германскиот хемиски гигант БАСФ предупреди дека најголемата европска економија се соочува со криза без преседан доколку целосно ја запре трговијата со Русија...

Германија и Франција и одговорија на Русија: „Путин нема да не уценува“

Германија и Франција во четвртокот го отфрлија барањето на Русија европските земји да го платат рускиот гас во рубли, велејќи дека тоа е неприфатливо...

Германија за прв пат официјално најави можна гасна криза

Германија во средата ја објави првата фаза на подготвеност за можна криза со снабдувањето со гас, повикувајќи ги граѓаните и компаниите да ја намалат...

Русија соопшти дека ќе ја прекине испораката на гас за Европа по одлуката на Г7

„Одбивањето на земјите-членки на Г7 да го платат гасот во рубли ќе доведе до прекин на испораката на гас во Европа“, соопшти Русија, пренесува...

Рускиот вицепремиер: Се е можно во животот, освен што ЕУ го отфрла рускиот гас

„Европа нема да може да најде замена за рускиот гас во следните пет години“, изјави рускиот вицепремиер Александар Новак во интервју за „Русија 1“,...

Трговците тврдат дека американските извозници профитираат од европската гасна криза

Американските извозници на течен природен гас (ЛНГ) се големи победници во европската гасна криза, извезувајќи рекордни количества во ЕУ трет месец по ред, по...

Во случај на инвазија на Украина од страна на Русија ,западот спремен со резервни ригорозни санкции!!!

Западните земји и Јапонија во вторникот ја казнија Русија со нови санкции поради нејзината одлука да испрати војници во сепаратистичките региони во источна Украина...

Latest news

- Advertisement -spot_img