7.9 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022
- Advertisement -spot_img

TAG

НАСА

Тест мисијата на НАСА Артемис 1 влезе во орбитата на Месечината

Десет дена по лансирањето на беспилотната вселенска мисија на НАСА Артемис I, вселенското летало Орион влезе во орбитата на Месечината.Леталото ќе лета 64.000 километри...

НАСА планира да лансира нов мегаракет кон Месечината во среда наутро

По два неуспешни обиди, НАСА планира да го лансира својот нов мегарокет од Кејп Канаверал на Флорида до Месечината рано наутро во среда, помалку...

НАСА успеа да удри во астероид: „Човештвото влезе во нова ера“.

НАСА доцна синоќа успешно го удри вселенското летало ДАРТ во астероид. Тоа беше историска мисија бидејќи беше „првиот планетарен тест за одбрана“ на Земјата...

НАСА испраќа ракета кон Месечината, се очекуваат стотици илјади гледачи

Туристи гладни за вселената ќе се соберат на Флорида во сабота за да бидат сведоци на невиден спектакл: лансирањето на новата ракета на НАСА...

Новата ракета на НАСА подготвена за првото лансирање

Џиновската ракета од следната генерација на НАСА е подготвена за своето долгоочекувано деби лансирање во понеделник, на шестнеделен тест лет без екипаж околу Месечината...

Големо откритие: Јаглерод диоксид откриен на планета надвор од Сончевиот систем

Телескопот Џејмс Веб на НАСА направи уште едно големо научно откритие – откри траги од јаглерод диоксид на планета надвор од Сончевиот систем. Иако оваа...

Џиновската нова ракета на НАСА се подготвува за првото лансирање

Џиновската лунарна ракета на НАСА Систем за вселенско лансирање во средата го започна своето неколкучасовно бавно патување кон лансирната рампа додека се подготвува за...

НАСА нарача нова студија за „неидентификувани воздушни феномени“

НАСА нарача нова независна студија за таканаречените „неидентификувани воздушни феномени“ (UAPs), тема која долго време ја фасцинираше јавноста и неодамна го привлече вниманието на...

Мало парче карпа, микрометеорит удри и го оштети најмоќниот телескоп на НАСА

Мало парче карпа, микрометеорит, се судри со еден од огледалните делови на вселенскиот телескоп Џејмс Веб, но нема потреба од паника бидејќи телескопот е...

Вербална „тепачка“ меѓу шефот на Роскосмос и американскиот астронаут: „Слези, глупак!“

Пензионираниот астронаут на НАСА, Скот Кели, кој е на Меѓународната вселенска станица веќе 340 дена (рекорден за еден американски астронаут), на своите пет милиони...

Latest news

- Advertisement -spot_img