13.3 C
Ohrid
Monday, October 3, 2022
- Advertisement -spot_img

TAG

макрон

Бајден, Макрон, Шолц и Џонсон повикаа на воздржаност за нуклеарката

Лидерите на САД, Франција, Германија и на Велика Британија во денешниот телефонски разговор упатија апел на „воздржаност“ по прашањето за украинската нуклеарна централа Запорожје, која е...

Макрон со порака-Изборот е ваш.Сега останува на вас Македонците да се изјасните!

Северна Македонија повторно се наоѓа пред клучен момент од својата историја. Седумнаесет години по добивањето кандидатски статус, штотуку се отвора историска можност: влегување во...

Макрон, Шолц и Драги по посетата на Украина веќе во Полска

Францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и италијанскиот премиер Марио Драги се вратија во Полска по посетата на Украина. Францускиот претседател Емануел Макрон,...

Макрон: Украина никогаш не би имала мир, доколку крајната цел на конфликтот во земјата е да се „уништи Русија“

Украина никогаш не би имала мир, доколку крајната цел на конфликтот во земјата е да се „уништи Русија“, тврди францускиот претседател Емануел Макрон, јави...

Макрон, Шолц и Драги нема да ја приближат Украина до мирот

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, изјави дека посетата на Емануел Макрон, Олаф Шолц и Марио Драги на Киев е „бескорисна“. Поранешниот руски...

Макрон, Шолц и Драги денеска ќе одат во Украина

Лидерите на трите најголеми европски земји, Германија, Франција и Италија, се очекува денеска да пристигнат во Киев за да ја покажат својата поддршка за...

Макрон: Двајцата премиери имаат целосна поддршка за договор

Францускиот претседател Емануел Макрон, по синоќешните телефонски разговори со бугарскиот претеседател Румен Радев и со македонскиот премиер Домитар Ковачевски, соопшти дека е подготвен да...

Анкетите го фаворизираат Макрон со 57 отсто поддршка

Во Франција денеска се одржува вториот круг од претседателските избори, а гласачите ќе одлучат кој ќе ја предводи земјата во следните пет години –...

Макрон ја повика Русија да остане одговорна сила

Францускиот претседател Емануел Макрон во четвртокот изјави дека не разговарал со рускиот претседател Владимир Путин по откривањето на злосторствата во украинскиот град Буча и...

Франција би ја предводела, заедно со Грција и со Турција

Францускиот претседател Емануел Макрон во петокот изјави дека Франција ќе работи на евакуација на жителите од разурнатиот град Мариупол во Украина, објави Ројтерс. „Хуманитарната операција“...

Latest news

- Advertisement -spot_img