7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022
- Advertisement -spot_img

TAG

Ковачевски.

Премиерот Ковачевски: Поддршката за ЕУ сé уште е на високо ниво

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, во интервју за МИА посочува дека решението во преговорите кои нашата земја ги води со...

Премиерот Ковачевски: Сите НАТО сојузници делуваме обединето, делиме исти вредности и политики

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, на вонредниот НАТО Самит кој се одржа во Брисел, ги потврди ставовите на земјата за...

Ковачевски: Секое одлагање на преговорите со ЕУ го зголемува евроскептицизмот

Премиерот Димитар Ковачевски непланирано допатува за Брисел за самитот на НАТО посветен на Украина, но ја искористи приликата за да се сретне и со...

Ковачевски: Самитот има за цел е да го одврати Путин од тоа го прави во Украина

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски ќе учествува на состанокот на Северно-атлантскиот совет во рамките на Вонредниот самит на шефови на...

Ковачевски: Станавме земја во која има демократски услови

Премиерот Димитар Ковачевски во интервју за европската телевизиска мрежа „Еуроњуз“ говори за актуелни прашања, за одржувањето на економската стабилност во земјата и за напредокот...

Ковачевски смета дека цената на горивото и понатаму ќе расте

Јас немам потпишано одлука Бесмира Ејупи да биде генерален конзул во Њу Џерси, истакна премиерот Димитар Ковачевски во вечерашното гостување на ТВ24. – Ние таму имаме...

Премиерот Ковачевски: Буџетот и денарот се стабилни, државните резерви се на највисоко ниво

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски во интервју за „Утрински брифинг“ на Слободна ТВ посочи дека Буџетот е стабилен и ликвиден и во полна кондиција...

Ковачевски: Дали оваа криза во Украина ќе го забрза отворањето на пристапните преговори на нашата држава со ЕУ, од оваа перспектива не може да...

Во однос на тоа дали оваа криза во Украина ќе го забрза отворањето на пристапните преговори на нашата држава со ЕУ, од оваа перспектива...

Ковачевски: Ние сме безбедни, ама нѐ очекува неизвесна економска година

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во вонредно обраќање до јавноста порача дека владата е подготвена да ја заштити домашната економија од предизвиците со коишто се...

Ковачевски: Осуда за одлуката на Русија за признавањето на Донецк и Луганск како самонаречени „Народни Републики“

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски преку својот Твитер профил ја осуди одлуката на Руската Федерација да ги признае регионите Донецк...

Latest news

- Advertisement -spot_img