7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022
- Advertisement -spot_img

TAG

Ковачевски.

Ковачевски: За почеток на преговори по поглавја ќе треба да се направат уставни измени во кои што ќе треба да бидат вклучени делови од...

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва изјави дека за почеток на преговори по поглавја ќе треба да се направат уставни измени во кои што ќе треба...

Ковачевски: Илинден е нашата гордост, нашиот патоказ

Илинден е нашата гордост, нашиот патоказ. Илинден е нашата сила за иднината, порача премиерот Димитар Ковачевски во честитката по повод празникот Илинден. Во честитката објавена...

Ковачевски: Крушевската Република е идеја за автономна Македонија

Илинденците и асномците со оружје јуришале кон иднината за којашто верувале. Тоа е сегашноста што ја живееме ние денес, слободна и независна македонска држава....

Ковачевски: 26 јули е потсетник на младите генерација да им ја пренесеме љубовта

Денешниот ден кога одбележуваме 59 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје, е датум кој е врежан во меморијата на градот на солидарноста, порача претседателот...

Ковачевски: Францускиот предлог за кревање на бугарското вето е неприфатлив во оваа форма каква што е сега

Францускиот предлог за кревање на бугарското вето е неприфатлив во оваа форма каква што е сега, објасни македонскиот премиер Димитар Ковачевски пред присутните на...

Ковачевски: За јазикот и идентитетот не преговараме, решението треба да е гаранција дека нема да има пречки за ЕУ интеграција

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски одговарајќи на новинарско прашање за отпочнување на преговорите со ЕУ и тргање на бугарското вето,...

Ковачевски: Во моментов кај нас нема дојдено предлог кој е усогласен на ниво на сите земји членки на Европската Унија

Во моментов кај нас нема дојдено предлог кој е усогласен на ниво на сите земји членки на Европската Унија. Доколку земјите членки, вклучително и...

Ковачевски: Поради една блокада ЕУ не ги исполнува ветувањата

Имаме направено многу одрекувања, сме донеле тешки одлуки за зачленување во ЕУ и во НАТО, за подобра иднина на граѓаните. Поради една блокада, Европската...

Ковачевски: Владата реагираше веднаш на почетокот на енергетската криза, кога го намали на ДДВ на електрична енергија и изврши субвенционирање на 80...

На прашањето кога може да се очекуваат нови пакет мерки за граѓаните и компаниите, при посетата на компанијата „МАК ТАБ“ во Пробиштип,  премиерот Ковачевски...

Ковачевски: Не треба да има загриженост дека постои некаков документ во којшто се прифатени барања само на една страна

Не треба да има загриженост дека постои некаков документ во којшто се прифатени барања само на една страна, истакна премиерот Димитар Ковачевски за емисијата...

Latest news

- Advertisement -spot_img