18.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022
- Advertisement -spot_img

TAG

Ковачевски.

Ковачевски: Не е точно дека ако склучиме договор за испорака на електрична енергија со Бугарија, трансферот ќе оди преку Грција

Не е точно дека ако склучиме договор за испорака на електрична енергија со Бугарија, трансферот ќе оди преку Грција, вели генералниот директор на АД...

Ковачевски: Комуникациите и информациската сфера не биле никогаш поважни за безбедноста и стабилноста

Како НАТО членка посветено придонесуваме кон колективната безбедност и ова е видливо низ изминатата година преку сите активности без разлика дали е помошта и...

Ковачевски: За почеток на преговори по поглавја ќе треба да се направат уставни измени во кои што ќе треба да бидат вклучени делови од...

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва изјави дека за почеток на преговори по поглавја ќе треба да се направат уставни измени во кои што ќе треба...

Ковачевски: Илинден е нашата гордост, нашиот патоказ

Илинден е нашата гордост, нашиот патоказ. Илинден е нашата сила за иднината, порача премиерот Димитар Ковачевски во честитката по повод празникот Илинден. Во честитката објавена...

Ковачевски: Крушевската Република е идеја за автономна Македонија

Илинденците и асномците со оружје јуришале кон иднината за којашто верувале. Тоа е сегашноста што ја живееме ние денес, слободна и независна македонска држава....

Ковачевски: 26 јули е потсетник на младите генерација да им ја пренесеме љубовта

Денешниот ден кога одбележуваме 59 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје, е датум кој е врежан во меморијата на градот на солидарноста, порача претседателот...

Ковачевски: Францускиот предлог за кревање на бугарското вето е неприфатлив во оваа форма каква што е сега

Францускиот предлог за кревање на бугарското вето е неприфатлив во оваа форма каква што е сега, објасни македонскиот премиер Димитар Ковачевски пред присутните на...

Ковачевски: За јазикот и идентитетот не преговараме, решението треба да е гаранција дека нема да има пречки за ЕУ интеграција

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски одговарајќи на новинарско прашање за отпочнување на преговорите со ЕУ и тргање на бугарското вето,...

Ковачевски: Во моментов кај нас нема дојдено предлог кој е усогласен на ниво на сите земји членки на Европската Унија

Во моментов кај нас нема дојдено предлог кој е усогласен на ниво на сите земји членки на Европската Унија. Доколку земјите членки, вклучително и...

Ковачевски: Поради една блокада ЕУ не ги исполнува ветувањата

Имаме направено многу одрекувања, сме донеле тешки одлуки за зачленување во ЕУ и во НАТО, за подобра иднина на граѓаните. Поради една блокада, Европската...

Latest news

- Advertisement -spot_img