5.3 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022
- Advertisement -spot_img

TAG

кина

Вселенската воена трка:Кина растечка закана за американската доминација

Брзиот развој на воените капацитети на Кина претставува се поголем ризик за надмоќта на САД во вселената, изјави во понеделникот шефот на вселенските сили...

Кина испрати уште едно вселенско летало во вселената, со тројца „таиконаути“ во него

Кина испрати уште едно вселенско летало во вселената во саботата, носејќи резерви за својата нова вселенска станица. Ракетата Long March 7 што го носи товарниот...

Лидерите на Кина и Индија јасно му ставија до знаење на Путин дека „сега не е време за војна“.

Лидерите на Кина и Индија, Си Џинпинг и Нарендра Моди, му ставија до знаење на рускиот претседател Владимир Путин дека се загрижени за текот...

Силен земјотрес ја погоди Кина

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала денеска по пладне ја погоди планинската област западно од кинеската провинција Сечуан, соопшти Кинескиот центар...

Милиони луѓе во карантин поради епидемијата на корона: „Не го напуштајте градот“

Околу 21 милион луѓе во кинескиот град Ченгду се во карантин поради новата епидемија на коронавирус. Во Кина се уште е на сила политиката на...

На милиони луѓе низ главниот град им е наредено да бидат затворени поради корона вирусот

Кина нареди заклучување на милиони луѓе во областите околу кинескиот главен град, бидејќи властите ги удвоија напорите за спречување на Ковид-19 пред овогодинешниот клучен...

Кина испраќа сили во Русија на заеднички воени вежби

Пекинг ќе испрати свои сили во Русија, каде на крајот на месецот ќе учествуваат на заедничка воена вежба за „јакнење на соработката“ меѓу двете...

Кина воведува итни мерки поради сушата и рекордниот топлотен бран

Кина презема итни мерки за да донесе повеќе вода во сливот на реката Јангце погоден од суша, распоредувајќи помош, сеење облаци и развивајќи нови...

Кина продолжи со контроверзните воени вежби околу Тајван

Кина ги продолжи контроверзните воени вежби околу Тајван во неделата наутро, во последниот ден од маневрите кои значително ги зголемија тензиите во регионот. Тајванската војска...

Кинеската армија почна со вежби околу Тајван

Кинеската војска започна воени вежби кои вклучуваат пукање од живо во водите и воздушниот простор околу островот Тајван, објави во четвртокот кинеската државна телевизија,...

Latest news

- Advertisement -spot_img