2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022
- Advertisement -spot_img

TAG

инвазија на Украина

Силни експлозии во Киев и други градови. Путин ги собира клучните луѓе

Конфликтот во Украина доби нов замав со експлозијата и уништувањето на дел од мостот на Крим во саботата. Руските власти за се ги обвинуваат...

Русија ги засили нападите во Донбас, Украина ја отфрли можноста за примирје

Украина ја отфрли можноста за примирје или отстапки за Русија, која ги засили нападите во источниот украински регион Донбас и ја прекина испораката на...

Во руските напади беа уништени стотици болници, а се очекува нова евакуација на цивили

Веќе е 72 ден од руската инвазија на Украина. Ситуацијата во јужниот град Мариупол се уште е тензична. Како што се интензивираат руските напади...

Цивили загинати во нов руски напад, Москва најавува тридневен прекин на огнот?

Руската инвазија на Украина трае веќе 71 ден. Продолжува евакуацијата на цивилите од Мариупол, последниот конвој автобуси кој вчераутро го напушти опколениот град беше...

Во текот на ноќта жестоки воздушни напади се планирани нови хуманитарни коридори

Руската инвазија на Украина трае веќе 70 дена. Украинските власти синоќа известија за ракетни напади во неколку делови на земјата. Две ракети кои летаа...

Нови експлозии во Русија, Украинците открија руски шпиони во нивниот воен штаб

Руската инвазија на Украина трае веќе 68 дена. Украинците тврдат дека вратиле дел од Харков. Беше објавено и дека околу стотина цивили, жени и...

Граѓаните на Луганск повикани итно да се евакуираат, Зеленски се сретна со Пелоси

Веќе е 67-ми ден од руската инвазија на Украина. Украинците тврдат дека вратиле дел од Харков. Беше објавено и дека првата група цивили конечно...

САД: Руси брутално убиле украински војници

Тоа е третиот месец од руската инвазија. Украинците им даваат отпор на руските сили веќе 64 дена, а крајот на борбите се уште не...

Блинкен и Остин ветија враќање на американските дипломати во Киев

Шефот на американската дипломатија и министерот за одбрана ветија враќање на американските дипломати во Украина за време на официјалната посета на Киев и пријавија...

Москва испрати барање до САД, Германија ја призна грешката

Руската инвазија на Украина влезе во третиот месец, крајот на борбите не е на повидок, илјадници се убиени, милиони протерани, а градовите се претворија...

Latest news

- Advertisement -spot_img