7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022
- Advertisement -spot_img

TAG

германија

Гасните санкции ќе ја чинат Германија дополнителни пет милијарди евра годишно

Руските санкции против Гаспром Германија и нејзините подружници би можеле да ги чинат германските даночни обврзници и корисници на гас дополнителни пет милијарди евра...

Германија во среда го намалува данокот на гориво,германците ќе возат наевтин бензин

Во Германија во среда започнува тримесечната фаза на намалување на даноците на горивото, што треба да ги растерети граѓаните по драстичниот пораст на цените...

За секој трет германски државјанин, месечната плата веќе не е доволна за живот

Германија со месеци е оптоварена со рекордна инфлација. Пред се, „експлозијата“ на цените на енергијата и храната стана огромен товар за многу семејства. Резултатите...

Нови правила за влез во Германија веќе од 1 јуни

Германското Министерство за здравство има намера да ги олесни правилата за влез воведени поради Ковид-19 од 1 јуни, објавија во средата германските медиуми.Со новата...

Лебот во Германија наскоро ќе чини 10 евра?

Поради војната во Украина, цените на суровините, вклучувајќи ги житариците, брашното и квасецот во моментов достигнуваат нова максимална цена. Низ Германија, пекарниците и производителите...

Дојче веле: Избројани се деновите на евтината нафта од Русија

Колку забраната за увоз може да влијае на Германија и на ЕУ? „Доколку рафинеријата „Шведт“ повеќе не се снабдува со руска нафта, поголемиот дел...

„Забраната на рускиот гас ќе ја доведе Германија до најтешката криза од Втората светска војна“

Шефот на германскиот хемиски гигант БАСФ предупреди дека најголемата европска економија се соочува со криза без преседан доколку целосно ја запре трговијата со Русија...

Германија за прв пат официјално најави можна гасна криза

Германија во средата ја објави првата фаза на подготвеност за можна криза со снабдувањето со гас, повикувајќи ги граѓаните и компаниите да ја намалат...

Германија ги укинува мерките на крајот на неделата и покрај рекордниот број на заразени

Германската влада инсистира на укинување на повеќето антиепидемиски мерки подоцна оваа недела, и покрај новиот рекорден број на нови инфекции со коронавирус објавен во...

Германија има најголем број на нови инфекции од ковид 19 од почетокот на пандемијата

За прв пат од почетокот на пандемијата на коронавирус во Германија, во еден ден се регистрирани повеќе од 250.000 случаи на нови инфекции, објави...

Latest news

- Advertisement -spot_img